اپلیکیشن‌های رایگان چگونه کسب درآمد می‌کنند؟

سه شنبه ، 7 خرداد 1398 ، 10:36

 

اپلیکیشن‌های رایگان چگونه درآمدزایی خواهند داشت؟ این سوال شاید ذهن شما و بسیاری دیگر را درگیر خود کرده باشد. همانطور که مشاهده می‌کنید اپلیکیشن‌های رایگان تعداد دانلودهای بسیار بالاتری از اپلیکیشن های پولی دارند و همیشه برای کاربران در ارجحیت قرار دارند زیرا بدون صرف هزینه آن‌ها را به مقصدشان می‌رساند. اکنون زمان آن رسیده تا راز کسب درآمد توسط این اپلیکیشن‌ها آشکار شود. در این مجموعه مقالات سعی شده تا مزایای ساخت اپلیکیشن‌های رایگان و تاثیرگذارترین استراتژی های درآمدزایی آن‌ها آشکار شود.

چگونه با اپلیکیشن‌های رایگان درآمد داشته باشیم؟

استراتژی‌های کلیدی برای کسب در آمد توسط اپلیکیشن‌ها شامل:

 • تبلیغات: تمام صفحه، ویدیویی، همگن، مهیج، تبلیغات نمایشی و بنرها
 • بازاریابی ایمیلی
 • اسپانسر
 • اشتراکی
 • خرید درون اپلیکیشنی
 • افزایش فروش از طریق ارائه سرویس‌های رایگان
 • فروش و معاملات حضوری
 • جمع‌آوری و فروش اطلاعات
 • درآمد مشارکتی و بازاریابی ارجاعی( از CPA به CPI)


بهترین ابزار برای کسب درآمد در اپلیکیشن‌های رایگان:

 • شیوه‌های گوناگون تبلیغات درون اپلیکیشنی
 • تبلیغات ویژه درون اپلیکیشن‌های بازی
 • کسب درآمد از طریق ارائه سرویس‌های رایگان
 • تبلیغات ویدیویی درون اپلیکیشنینگاهی بر بازار اپلیکیشن

اقتصاد اپلیکیشن‌ها در جهان بسیار گسترده می‌باشد و همچنان در حال رشد است.  از سال ۲۰۱۶ بیش از ۲ میلیون اپلیکیشن در “اپ استور و ۲٫۴ میلیون اپلیکیشن در گوگل پلی و ۴۰ هزار در کافه بازار موجود بوده است. پیش بینی می‌شود که  میزان درآمدزایی از طریق اپلیکیشن‌ها که شامل تبلیغات و خریدهای درون اپلیکیشنی می‌باشد تا سال ۲۰۲۰ دو برابر خواهد شد.

با توجه به این که تعداد کاربران تلفن همراه و تبلت‌ها صعود بی‌سابقه‌ای داشته است اکنون زمان آن رسیده تا کسب درآمد مناسبی از اپلیکیشن خود داشته باشید. اما چگونه می‌توان از یک اپلیکیشن رایگان کسب درآمد بالایی داشت؟ بیایید نگاهی دقیق‌تر به بازار  اپلیکیشن‌ تلفن همراه بیاندازیم.
اپلیکیشن‌های پولی در مقابل اپلیکیشن‌های رایگان

براساس تحقیقات تک کرانچ(TechCrunch) بیش از ۹۰ درصد اپلیکیشن‌های موجود در بازار رایگان می‌باشد. انتظار می‌رود درآمد حاصل از دانلود اپلیکیشن‌ها در سال‌های آینده رو به کاهش بگذارد. در ادامه نموداری از بازار اپلیکیشن‌ از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ را مشاهده می‌کنید که اثباتی بر این مدعا است.

 

نمودار نشان می‌دهد که دانلود اپلیکیشن‌های پولی در سال ۲۰۱۶ در مقایسه با سال‌های گذشته به میزان قابل توجه‌ای کاهش داشته است.

گروه تبلیغاتی گارتنر(Gartner) گزارشی ارائه کرده است که طبق آن مشتریان ۲۴ درصد بیشترهزینه صرف خریدهای درون اپلیکیشنی می‌کنند تا دانلود اپلیکیشن‌ها  و این ثابت می‌کند که کاربران ترجیح می‌دهند تا هزینه‌ایی را صرف ویژگی‌های یک اپلیکیشن کنند زیرا به این می‌اندیشند که این برنامه امکان گسترش و تطابق بیشتر با نیازهایشان را دارد.

طی بررسی‌هایی که در چین، آمریکا و انگلستان صورت گرفته است نشان میدهد که برای یک دوره سه ماهه میزان هزینه‌ایی که صرف خرید یک اپلیکیشن شده است ۷٫۴۰ دلار می‌باشد و ۹٫۲۰ دلار صرف خرید ویژگی‌های درون اپلیکیشنی شده است. گارتنر اضافه کرده است که کاربرانی که بین ۱۸ تا ۳۴ سال بودند از تعاملات منعطف با اپلیکیشن بیشتر لذت می‌برند و افراد مسن  ترجیح می‌دهند اپلیکیشنی را خریداری و از آن استفاده کنند.

نتایج بررسی­‌ها نشان می­دهد که توسعه دهندگان اپلیکیشن باید امکان انتخاب از تعاملات درون اپلیکیشنی برای کاربران در نظر بگیرند و برای به روزرسانی اپلیکیشن خود ویژگی های جدید در نظر بگیرند.

در طول سال گذشته  بیشترین درآمد حاصل از اپلیکیشن‌ها از تبلیغات درون اپلیکیشنی حاصل شده است. ۲۰ درصد از کاربران اعلام داشته‌اند که معمولا بر روی تبلیغات که درون اپلیکیشن‌های موبایل می‌باشد کلیک می‌کنند. ۶۳ درصد از توسعه دهندگان از تبلیغات درون اپلیکیشنی برای درآمدزایی خود استفاده می‌کنند.

 

بنابراین تفاوت قابل توجهی بین دید توسعه دهندگان و کاربران نسبت به ارزش کانال‌های مختلف برای کسب درآمد وجود دارد. به همین دلیل ناشران اپلیکیشن‌ها باید آمیزه‌ای از استراتژی‌ها را برای نشان دادن ارزش افزون اپلیکیشن خود نه تنها از طریق تبلیغات و تعاملات درون اپلیکیشنی بلکه با درنظر گرفتن تجربیات جدید برای کاربران، تعاملات بین ورودی‌های مختلف و توانایی فروش ویژگی‌های جدید در اپلیکیشن (در صورت نیاز) در نظر بگیرند.
چگونه اپلیکیشن های رایگان کسب درآمد می‌کنند؟

بیایید شیوه‌های اصلی درآمدزایی توسط یک اپلیکیشن رایگان را با هم بررسی کنیم:

 

تبلیغات

تبلیغات موبایلی یکی از سودمندترین شیوه‌های کسب درآمد اپلیکیشن‌ها می‌باشد. ۷ اپلیکیشن از ۱۰ اپلیکیشن ارائه شده در سال ۲۰۱۶ از این شیوه استفاده می‌کنند و ۱۸ درصد هم برنامه ریزی کرده‌اند تا در آینده‌ای نزدیک از این شیوه استفاده کنند. استفاده از تبلیغات برای درآمدزایی اپلیکیشن بسیار ساده است. تمام کاری که لازم است انجام دهید نمایش تبلیغات در درون اپلیکیشن خودتان و دریافت هزیته از شبکه های تبلیغاتی می‌باشد.

در ادامه می‌توانید ویدیوی “چگونه بازی‌های رایگان برای کسب درآمد طراحی شده‌اند” را ببینید. در این ویدیو موفق‌ترین استراتژی‌های کسب درآمد در اپلیکیشن‌های بازی به نمایش درآمده است.

طبق گزارشات سوییت پرایسینگ ۳۲٫۵ درصد از تولیدکنندگان بزرگ موبایل از تبلیغات درون اپلیکیشنی به عنوان تنها منبع تامین درآمد استفاده می‌کنند. شما می‌توانید از هر دفعه به نمایش درآمدن تبلیغ، هر کلیک و یا هر نصب کسب درآمد داشته باشید.

تبلیغات همگن، بنرها و تمام صفحه سه نوع تبلیغی است که توسعه دهندگان برای سرمایه گذاری بر درآمد بیشتر از آن‌ها استفاده می‌کنند.

 • تبلیغات تمام صفحه


این تبلیغات در زمان مشخص در یک فریم به نمایش درمی‌آید. این تبلیغ می‌تواند به راحتی با دکمه “بستن” در گوشه تصویر از صفحه حذف شود. این شیوه از تبلیغ برای افزایش درآمد اپلیکیشن‌های پیام رسان، اخبار و بازی‌ها بسیار تاثیرگذار می‌باشد. با نمایش تبلیغ قبل و یا بعد از محتوا و یا کارکرد مورد نظر(مثل مراحل یک بازی) بیشترین میزان تاثیرگذاری انتظار می‌رود.

 • بنرها و تبلیغات نمایشی


در سایزهای مختلف موجود می‌باشد و در قسمت بالا یا پایین صفحه نمایش قرار دارد. این نوع از تبلیغات بسیار کوچک بوده و مزاحمتی برای کاربر هنگام استفاده از اپلیکیشن ایجاد نمی‌کند. علاوه بر این توسعه دهندگان اپلیکیشن می‌توانند براساس آمار جمعیت شناختی و الگوهای رفتاری، مخاطب خود را مورد هدف قرار دهنند. با این حال میزان CTR این نوع از تبلیغات ۰٫۱ درصد می‌باشد.

 

 • تبلیغات ویدیویی درون اپلیکیشنی


به صورت خودکار به نمایش در می‌آید یا به عنوان جایزه پخش می‌شود که می‌تواند در صورت موافقت مخاطب به نمایش درمی‌آید. به عنوان مثال، کاربر با تماشای یک ویدیو اعتباراتی به حساب فرد در بازی اضافه می‌شود و می‌تواند از ویژگی‌های جدید استفاده کند. این یک استراتژی دو سر برد هم برای تولیدکنندگان اپلیکیشن و هم برای مشتریان است.

 • تبلیغات همگن


نوعی از تبلیغات که به دلیل هماهنگی با موضوع اصلی یک اپلیکیشن انتخاب می‌شود و به نمایش درمی‌آید. این تبلیغ به منظور دوری جستن از برهم زدن تمرکز مخاطبان و مزاحمت کمتر بسیار محبوب می‌باشد.

بکاربردن انواع مختلف تبلیغات می‌تواند درآمد بیشتر برای توسعه دهنده و تعامل بیشتر برای کاربر را به همراه داشته باشد.

نقطه ضعف: گاهی درآمد حاصل از تبلیغات برای اپلیکیشن‌ها بسیار اندک است و مخاطبان اندکی را به دنبال خواهد داشت. با وجود اینکه تبلیغات به صورت گسترده توسط توسعه دهندگان استفاده می‌شود ولی برای بسیاری از مخاطبان آزار دهنده می‌باشد. پس بهتر است به صورت تعاملی و به عنوان بخشی از اپلیکیشن ارائه شود تا برای مخاطب دلچسب گردد.

 • تبلیغات مهیج ( به عنوان پاداشی برای مشارکت کاربر)


۸۴ درصد کاربران اپلیکیشن‌هایی را که تبلیغات مهیج دارند ترجیح میدهند. راه‌های گوناگونی برای داشتن یک تبلیغ مهیج وجود دارد به عنوان مثال بعد از پر کردن یک فرم نظرسنجی یا تکمیل کردن اقدامی خاص در اپلیکیشن. این استراتژی سبب می‌شود تا مشارکت بیشتری با کاربر برقرار گردد و ایجاد نگرشی مثبت نسبت به نام برند شما ایجاد می‌کند. از این طریق توسعه دهندگان اعتبار اپلیکیشن خود را افزایش می‌دهند و کاربرانی راضی و وفادار جذب می‌کنند.

۹۱ درصد از کاربران هنگام رویارویی با تبلیغات انگیزشی به نام تجاری آن محصول و یا خدمات ویژه توجه زیادی می‌کنند. شرکت رانکیپر (RunKeeper) یکی از پیشگامان این نوع از تبلیغات می‌باشد. این اپلیکیشن برای پیگیری از عملیات در حال اجرا از تبلیغات هیجان انگیز استفاده می‌کند و به کاربر امکان استفاده از جایزه‌ها و ویژگی‌های خاصی را بدون ایجاد اختلال در استفاده از اپلیکیشن و پخش تبلیغات تمام صفحه ایجاد می‌کند.

نقطه ضعف: پاداش‌ها باید بخشی از کاربری  اپلیکیشن باشد و بسیار دشوار است که کاربران را در تعامل با اپلیکیشن نگه دارید.

► تـوقـف تـولیـد هـوآوی؟
راهنمای جامع ویدئو مارکتینگ ◄

بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر