بانکداری اسلامی چیست؟

مباحث مربوط به اقتصاد اسلامی و بانکداری اسلامی

بانکداری اسلامی چیست؟

پستتوسط behabadi » پنج شنبه اسفند 12, 89 11:46 am

بنام خدا
بانکداری اسلامی چیست؟
بانکداری اسلامی همان بانکداری غربی است با این تفاوت که اگر در غرب بهره یا سود از قبل تعیین میشود در این سیستم کاهش ارزش پول بطور علی الحساب واریز ودر پایان سال تسویه حساب میگردد در بانکداری نیت مشتری مطرح نیست او تسهیلات میخواهد وبانک در اختیار او میگذارد با عقد قرض اما در سررسید وجه دریافتی با خسارت کاهش ارزش پول که میزان ان توسط بانک مرکزی تعیین میشود دریافت میگردد در این سیستم هم کارکنان بانک از سردر گمی در میایند وهم مشتریان برای دریافت تسهیلات دست به کارهای خلاف نمیزنند ممکن است گفته شود که این امر ربوی است باید گفت که دستورات اسلام مبتنی بر خردمندیست واین دیوانگی است که برگشت پول پس ارمدتی بهمان صورت عقلانی است در این وجه کسی دیگر قرض نمیدهد واین امر مهم تعطیل میشود ولی برگشت پول با افزودن مبلغ کاهش ارزش ان ربا نیست وباعقل جور در میاید همانگونه که در کشور های پیشرفته عمل میگردد البته این نظر جدید نیست ودرهمان جلسات شورای پول واعتبار در سال 1360 مطرح شد اما گوش شنوائی در کار نبود وهمه کار در دست یک فقیه حاضر در جلسه بود.
behabadi
 
پست ها : 7
تاريخ عضويت: دوشنبه اسفند 9, 89 6:00 pm
محل سکونت: تهران

Re: بانکداری اسلامی چیست؟

پستتوسط raminabdi » شنبه خرداد 20, 91 10:59 am

با سلام .در مقام دفاع از بانکداری راستین و روشن تر شدن موضوع به عرض شما برسانم که :
1-بانکداری اسلامی همان بانکداری غربی نیست گرچه قسمت عمده ای از عملیات بانکی چه در اسلامی و غربی یکیست .
2-بانکداری اسلامی مبتنی بر ارائه تسهیلات است نه وام .فقط در قرض الحسنه اسم وام می گیرد.گرچه در جامعه ما این دو واژه یکی شده است .
3-جبران کاهش ارزش پول در بانکداری غربی فقط در سپرده هایی که از آن برای وام دادن استفاده می شود ، جبران جایز می گردد نه در سپرده های سرمایه گذاری یا مشارکت .پس در بانکداری اسلامی شاید از این راهکار تنها بتوانیم در سپده های قرض الحسنه استفاده کنیم نه در همه انواع سپرده ها و این چاره ای برای تمامی عملیات بانک نیست .
4- در بانکداری اسلامی ربا حرام است و در حرام بودنش شکی نیست.هرگونه اضافه یا بهره ای که در قرض یا تجهیز منابع مبتنی بر بدهی (نه در تسهیلات مشارکتی ) گرفته شود ربا است .معیار تمییز در قرض ربوی ،وجود شرط زیاده است که در مشارکت حقیقی مبنی بر سود ما چنین شرطی نداریم .باز تکرار میکنم قرض با تسهیلات در اینجا فرق می کند در ارائه تسهیلات از قبل مشخص می شود که گیرنده تسهیلات از این پول در کجا و برای چه و به چه کیفیتی استفاده می کند بانک تا زمان بازگشت پول مالکیت پول را دارا می باشد .
5-این که کارکنان از این سیستم سر در نمی آورند ضعف و کمکاری خودشان است واصلا به شیوه واقعی این عملیات توجه ندارند.در ایران بدلیل فقدان دو شیوه بانکداری و نبود مقایسه ، شیوه بانکداری راستین دچار دسیسه بانکداران سودجو و بی اعتقاد شده است و ایراد از ناحیه اجرای صحیح این افراد است که اصلا دغدغه اجرای شکل واقعی عملیات بانکداری اسلامی را ندارند .
6-ضمنا می گویم که این قانون بانکداری ما که در اوایل انقلاب تصویب شده بهترین ها رادر نظر گرفته . ولی مشکل در اجرایی کردن آن و افراد ... اجرایی آن است که دغدغه واقعی کردن عملیات را ندارند .
raminabdi
 
پست ها : 4
تاريخ عضويت: چهارشنبه فروردین 16, 91 8:00 pm

Re: بانکداری اسلامی چیست؟

پستتوسط shakib11 » دوشنبه آذر 11, 98 10:43 am

تصور اینکه دفاع از بانکداری اسلامی فقط ناشی از احساسات و ادعای دینی است اشتباه است. زیرا دلایل اقتصادی متعددی وجود دارد که سیستم مالی مبتنی بر مشارکت در سود و زیان به تجمیع بهتر پس اندازها و به کارگیری منابع مالی بانکی در بهترین کاربردها‌ی ممکن می انجامد و به دنبال آن باعث عدالت در توزیع درآمد و تقویت روحیه‌ مشارکت میان دارندگان پول و پس انداز کنندگان می گردد . در حالی که در غیر آن روحیه‌ی منفی گرایانه وجود دارد.
بانک های اسلامی طی یک ربع قرن یا شاید بیشتر، در کشورهای اسلامی به تجمیع پس اندازها‌ی کسانی همت گمارده اند که به خاطر اعتقادشان به حرام بودن بهره از تعامل با بانک های سنتی پرهیز نموده اند.
در بانکداري اسلامي نه تنها دريافت سود (آنچه ربا ناميده مي‌شود) ممنوع است، بلکه اوراق ‏قرضه، عقود مدت دار و قراردادهاي بانکي خاص، به شکل رايج در غرب، به عنوان مثال در ‏بانک‌هاي آمريکايي، نيز وجود ندارد. همچنين بر اساس قوانين بانک‌هاي اسلامي، فرد نمي‌تواند ‏چيزي را معامله کند که هنوز وجود خارجي ندارد يا خود مالک آن نيست. اين عاملي است که به ‏گفته برخي کارشناسان، از خطر فروريختن "دومينو"گونه بانک‌ها، شبيه آنچه در بحران مالي در ‏بانکهاي آمريکايي و اروپايي اتفاق افتاد، مي‌کاهد. البته اين را نيز نبايد از نظر دور داشت که ‏رابطه بانکهاي اسلامي با تجارت و دادوستد ديگر سيستم‌هاي بانکي و مالي، به همين نسبت ‏محدودتر است‎. ‎
بانک‌هاي اسلامي در مقابل، سود مورد نياز براي بقاي خود را از راههايي همچون بستن ‏قراردادهاي مشارکتي تأمين مي کنند. بدين ترتيب که بانک در يک پروژه به عنوان شريک وارد ‏مي شود و سهمي از سود حاصل دريافت مي کند؛ البته اگر پروژها با شکست مواجه شود، دارايي ‏بانک نيز از بين خواهد رفت‏‎. ‎
این بانک ها از طریق ابزارهای تأمین مالی جدید بر گرفته از عقود اسلامی مانند مرابحه، اجاره، مشارکت و...
در تأمین مالی تعداد زیادی از پروژه های کوچک و متوسط موفق بوده اند که در شرایط عدم وجود بانک های اسلامی چنین پروژه هایی نمی توانستند در سیستم بانکی موجود(که بر شایستگی اعتباری و ضمانت های مالی استوارند) به منابع مالی موردنیاز دست یابند.این در حالی است که کمک به چنین پروژه هایی اقدامی مهم در روند توسعه‌ی اقتصادی و اجتماعی می باشد.
shakib11
 
پست ها : 2
تاريخ عضويت: يکشنبه آذر 10, 98 12:46 pm

Re: بانکداری اسلامی چیست؟

پستتوسط shila22 » سه شنبه آذر 12, 98 1:39 pm

بانکداری یا فعالیّت بانکی است که مطابق قوانین دین اسلام (فقه اسلام) است و کاربرد عملی آن در توسعهٔ اقتصاد اسلامی است. فقه اسلامی، اجازه نمی‌دهد که برای دریافت وام، بهره‌ای (به شرطی که از پیش تعیین شده باشد) پرداخت شود (در اصطلاح فقهی به آن ربا می‌گویند). همچنین از نظر دین اسلام، سرمایه‌گذاری در تجارتی که فراهم‌کنندهٔ سود یا خدمتی باشد ولی با قوانین اسلام ناسازگار باشد نیز ممنوع (حرام) است. بانک داری طبق قوانین اسلام می‌تواند حالات متفاوت داشته باشد. اهل تشیع و اهل تسنن می‌توانند شرایط و قوانین کاملاً متفاوتی را برای بانک‌ها وضع کنند. فتوای مراجع تقلید نقش بزرگی در سیستم بانک داری ایران بازی می‌کند. به عنوان مثال می‌توان قوانین کارت اعتباری را یاد کرد که در برخی مجامع اسلامی ممنوع ولی تحت شرایطی در ایران مجاز است. امروزه می‌توان گفت که با راه اندازی بورس اوراق بهادار در ایران و همکاری و مراودات بانک‌ها با این سازمان، تفاوت خدماتی و عملیاتی بین بانک‌های ایران و دیگر کشورهای جهان عمدتاً وجود ندارد، مگر خط قرمز‌هایی که در پایین آورده شده.
shila22
 
پست ها : 3
تاريخ عضويت: سه شنبه آذر 12, 98 1:19 pm


بازگشت به اقتصاد و بانکداری اسلامی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان