روشن شدن چراغ چک خودرو

مباحث مربوط به خرید و فروش خودرو و بازار آن

روشن شدن چراغ چک خودرو

پستتوسط signco » دوشنبه شهریور 22, 00 9:38 am

می توان گفت یکی از نگرانی های هر راننده ای روشن شدن چراغ چک خودرو می باشد. هنگامی که چراغ چک روشن می شود، وجود اشکال یا خطایی در خودرو را به اطلاع راننده می رساند. به همین دلیل نیز به چراغ چک، چراغ خطا نیز گفته می شود. حال این خطا می تواند یک مشکل بزرگ در خودرو باشد و یا یک ایراد کوچک. در هر صورت باید خودرو را بررسی کرده و مشکل آن را رفع کنید. اگر خودتان مشکل آن را پیدا نکردید، باید آن را به نمایندگی یا تعمیرگاه نشان دهید. در ادامه ی این مقاله از سایت امداد شیراز، فعال در زمینه حمل خودرو در شیراز، روشن شدن چراغ چک خودرو را بررسی می کنیم.

عملکرد چراغ چک خودرو
همانطور که گفتیم چراغ چک خودرو، راننده را از وجود مشکلی در خودرو آگاه می کند. اما آیا می دانید عملکرد آن به چه صورت است؟ چراغ چک مستقیما تحت کنترل کامپیوتر خودرو یا ECU می باشد. در صورت بروز هر گونه مشکل در خودرو، کامپیوتر آن را تشخیص داده و با روشن شدن چراغ چک به اطلاع راننده می رساند. چراغ چک ممکن است به رنگ های زرد، نارنجی و قرمز روشن شود. گاهی اوقات نیز به صورت چشمک زن در می آید.دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو
عمده ترین دلایلی که موجب روشن شدن چراغ چک خودرو می شود عبارتند از:

خرابی در سنسور اکسیژن
باز بودن در باک بنزین
داغ شدن کاتالیزور
ایراد در باتری خودرو
مشکل در شمع ها و وایر ها
خرابی در ترموستات
عدم کارکرد صحیح کوئل ها
خراب بودن مپ سنسور
مشکل در مبدل کاتالیستی
مشکل در سنسور جریان هوا
خرابی در سیستم چرخش گاز اگزوز
ایراد در نصب دزدگیر
وجود مشکل در سیستم برق رسانی خودرو
خرابی در انژکتور سوخت


گاهی نیز با روشن شدن چراخ چک و بررسی خودرو متوجه می شوید که خودرو کاملا سالم بوده و هیچ ایرادی ندارد. در این صورت مشکل از کامپیوتر خودرو است که چراغ چک را بدون دلیل روشن کرده و خاموش نمی کند. بنابراین با بررسی کامپیوتر و رفع مشکلات آن، چراغ چک خاموش می شود.

در خودروهای جدید و پیشرفته تر ممکن است روشن شدن چراغ چک دلایلی دیگری به غیر از دلایل ذکر نیز شده باشد. در این صورت باید خودرو را به تعمیرکار نشان دهید.

http://emdadeshiraz.ir/page.aspx?%d8%b1 ... 8%b1%d9%88
http://emdadeshiraz.ir/page.aspx?%d8%a7 ... 8%a7%d8%b2
http://emdadeshiraz.ir/
signco
 
پست ها : 3
تاريخ عضويت: يکشنبه مهر 6, 99 12:28 pm

بازگشت به بازار خودرو

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان