صدور کارت ارزی برای گردشگران خارجی

سه شنبه ، 17 دی 1398 ، 11:26
کارت بلیت یا کارت ارزی یکی از شرایط آسان تر کردن سفر برای گردشگران خارجی خواهد بود که از آن در زمینه خدمات گردشگری و شهری می توان بهره برد. این خبر پیرامون صدور کارت ارزی برای گردشگران خارجی هست.

قضیه از چه قرار است؟

استفاده از کارت های الکترونیکی برای گردشگران خارجی هر بار توسط مسئولان متولی گردشگری وعده داده می شود؛ یکبار قرار بود به گردشگران خارجی ورودی به ایران کارت ارزی بدهند تا در ایران، ارز یا ریال با خود حمل نکنند؛ یک بار هم قرار شد از این کارت ها تنها در هتل ها استفاده شود. سال 94 هم مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری وقت سازمان میراث فرهنگی درباره استفاده از توریست کارت ملی گفته بود این توریست کارت اکنون در فرودگاه امام خمینی (ره) فعال است و هر گردشگر تا سقف 5 هزار دلار می تواند آن را در هر نوبت شارژ کند.

بعدها این کارت که تحت تاثیر تحولات نرخ ارز قرار گرفته بود، دچار مشکل شد و ناقص ماند. تا اینکه دوباره در آذرماه امسال خشایار نیکزاد فر، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی ایران و زیر نظر وزارت میراث فرهنگی در اولین نشست خبری خود پیرامون صدور کارت ارزی برای گردشگران خارجی گفت: در نظر داریم تا کارت ارزی را آماده کنیم. این فعالیت هم با شرکت تفریحاتی به قرارداد رسیده و در حوزه بلیت الکترونیک و کیف پول، زیرساخت های آن را آماده کرده ایم به این صورت که ارز را از مبادی ورودی به کشور با قیمت روز از مسافر تحویل می گیریم و کارت به او می دهیم. زمانیکه از کشور خارج شد، باقیمانده پولش را با همان نرخ ارز به او بر می گردانیم. همان زمان این طرح شائبه دوباره طراحی کارت ارزی یا مستر کارت را متبادر کرد، ولی اکنون محمد هادیان، مدیرعامل شرکت طراح و زیرساخت این کارت ها که در حال همکاری با شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی است، می گوید: خیلی ها نسبت به این کارت ها حساس شده اند. در صورتیکه این ها کارت ارزی یا مستر کارت نیستند، بلکه کارت بلیت ارزی برای بازدید از اماکن گردشگری هستند.

قرار شده تا شهردار تهران و وزیر میراث فرهنگی تفاهمنامه ای امضا کنند تا مانند همه جای دنیا که افراد کارت استفاده از خدمات شهری و گردشگری می گیرند، مسافران خارجی نیز چنین خدماتی را دریافت کنند. او می گوید: زمانی که مسافر به ایران می آید تنها آژانس هست که با ارز وارد شده بازی می کند. دغدغه هایی در این باره وجود داشت که بتوان بخشی از هزینه های گردشگر را که در اختیار دولت است، به صورت ارز در گردش بیاورد. این موضوع در کمیسیون اصل 90 هم مطرح شده بود. کارکرد کارت ها در این است که گردشگر آن ها را به هر میزان مثلاً صد دلار می خرد و از خدمات شهری و گردشگری استفاده می کند ما صرفاً در این مبادی برنامه داریم نه توسعه آن، یعنی استفاده از کارت بلیت در فروشگاه یا هتل ها در فاز بعدی قرار دارد. اکنون برای استفاده گردشگران از این کارت بلیت ها در شیراز مذاکراتی انجام شده و در تهران نیز نسبت به آماده سازی تفاهمنامه آن اقدام شد.

افرادی که در حوزه کارت ارزی فعالیت می کنند چند چالش اساسی دارند؛ یکی اینکه ممکن است چون ارز از مسافر می گیرند و باید آن را تبدیل کنند و دوباره به مسافر بدهند، مسائل امنیتی و پولشویی و مشکلات دیگر به وجود بیاید همچنین درگیر کردن ذی نفعان به دلیل نوسانات ارزی کار راحتی نیست. ممکن است در زمانیکه کارت ارزی را دریافت کرده اند نرخ ارز تغییر کند، چه کسی می خواهد این مابه تفاوت را پرداخت کند؟ به نظر می رسد شرکت ایرانگردی قصد دارد دوباره صدور این کارت را امتحان کند آن هم تنها در امکان گردشگری تحت اختیارش و خدماتی که شهرداری می دهد. شاید موفق شود دردسر گردشگران خارجی را برای پرداخت پول ایرانی در کشور حل کند. منتها اگر به سرانجام برسد!


► سقوط هواپیمای مسافربری در نزدیکی فرودگاه امام خمینی
عوارض خروج از کشور افزایش می یابد ◄

بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر