سفر از 12 کشور به ایران ممنوع شد

يكشنبه ، 13 تیر 1400 ، 12:23
به گزارش بانکی به نقل از ایسنا/ براساس آخرین اخبار و گزارش های بدست رسیده، سفر از 12 کشور به ایران ممنوع شد.


معاون گردشگری پیرامون اینکه سفر از 12 کشور به ایران ممنوع شد، گفت: هم اینک مرزها برای ترددهای بین المللی با رعایت پروتکل ها باز است و تردد هم انجام می شود. ایرانی های خارج از کشور و اتباعی که به روادید نیاز ندارند، نیز محدودیتی برای سفر به ایران ندارند. ضمن اینکه روادید کاری، دانشجویی و درمان (گردشگری سلامت) برای شهروندان خارجی صادر می شود. برای ازسرگیری صدور روادید گردشگری از نیمه دوم تیر نیز قول داده شده است.


او درباره شرایط سفر ایرانی ها به خارج از کشور نیز اظهار کرد: سفرها و تورهای خروجی براساس مقررات حاکم در کشورهای مقصد انجام می شود.


تیموری با اشاره به دستورالعملی که در ارتباط با مقررات سفر به ایران بتازگی ابلاغ شده، گفت: برای ساماندهی ترددهای بین المللی در مرزها، دستورالعملی با محوریت وزارت کشور و حضور دستگاه های مرتبط از جمله وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تهیه شد که محتوای آن در اصل، بخشی از مفاد آن دستورالعمل است که به مصوبه ستاد ملی کرونا نیاز نداشت و وقتی مطرح شد، تائیدیه کمیته امنیتی و انتظامی ستاد کرونا را گرفت و قرار شد اجرایی شود که بلافاصله همان موقع ابلاغ شد.


او اضافه کرد: بخش دیگر این دستورالعمل از جمله صدور روادید گردشگری که به ابطال مصوبه قبلی ستاد کرونا نیاز داشت، در نوبت طرح و تصویب در جلسه اصلی کرونا قرار گرفت.


معاون گردشگری در ادامه محتوای دستورالعمل «بروز رسانی فهرست کشورها از نظر مقدار گردش سویه جهش یافته ویروس کرونا» را که از سوی علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت ابلاغ شده در اختیار قرار داد که با تاکید بر تشدید مراقبت ها در مبادی مرزی هوایی و دریایی، فهرست کشورها براساس شیوع و بروز ویروس جهش یافته نیز به سه دسته زیر تقسیم شده است:


کشورهای ویژه (کشورهای دارای سویه جهش یافته)، پذیرش مسافر از این کشورها به طور مستقیم و غیرمستقیم تا اطلاع ثانوی ممنوع است. ورود دیپلمات ها و ماموران دولتی و نمایندگان سازمان های بین المللی منوط به تایید وزارت امور خارجه با رعایت پروتکل های ابلاغی است. این کشورها درحال حاضر شامل بوتسوانا، برزیل، اسواتینی، هندوستان، اسوتو، مالاوی، موزامبیک، نپال، افریقای جنوبی، اوروگوئه، زامبیا و زیمبابوه است.


کشورهای پرخطر (کشورهایی با بروز بالای بیماری)، سفرهای مستقیم و غیرمستقیم از این کشورها برقرار است، اما مسافران ورودی از این کشورها علاوه بر تست منفی پی سی آر از نظر کرونا در مبدأ (با مهلت 96 ساعت) لازم است در هنگام ورود تحت بررسی آزمایشگاهی دوباره (تست پی سی آر) قرار گیرند. رعایت پروتکل ابلاغی مراقبت مرزی هوایی ـ دریایی الزامی است. فهرست این کشورها درحال حاضر شامل آرژانتین، بحرین، بولیوی، کیپ ورد، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، اکوادور، مصر، کویت، لیتوانی، مالزی، مالدیو، مغولستان، نامیبیا، پاراگوئه، پرو، سیشل، سریلانکا، سودان، سوریه، تانزانیا، ترینیداد و تونس است.


سایر کشورها در حال حاضر منع تردد سفر نداشته و تست پی سی آر منفی از کشور مبدأ با مهلت 96 ساعت، برای ورود به کشور کفایت می کند. غربالگری علامتی (مراقبت سندرومیک) برای این گروه انجام خواهد شد و در صورت نیاز، تست پی سی آر دوباره بعمل خواهد آمد.


تبصره 1- مسافران ورودی از کشورهای اروپایی همانند سایر مسافران باید تست پی سی آر منفی از کشور مبدأ با مهلت 96 ساعت قبل را همراه داشته باشند. برای افرادی که دو نوبت واکسن تزریق کرده اند و 15 روز از دوز دوم گذشته باشد، با داشتن کارت واکسیناسیون اقدام دیگری لازم نیست. افرادی که واکسن دریافت نکرده اند یا واکسیناسیون ناقص دارند باید در بدو ورود تست پی سی آر از آنها گرفته شود و تا زمان جواب در منزل در قرنطینه باشند.


تبصره 2 - در جلسه مورخ 1400/2/24 مقرر شد چنانچه کشورهای همسایه در گروه پرخطر قرار گیرند در بدو ورود، پی سی آر منفی با مهلت 96 ساعته، ارائه دهند و در بدو ورود مراقبت سندرومیک به عمل آید. صرفا در صورت علامت دار بودن از آنها تست پی سی آر دوباره بعمل خواهد آمد.


تبصره 3 - برای مسافران ترانزیت هوایی و جاده ای، وجود تست پی سی آر منفی با مهلت 96 ساعت از مبدأ کفایت می کند.


تبصره 4 - برای مسافران ورودی از مرزهای زمینی پی سی آر منفی با مهلت 96 ساعت و در صورت ورود از کشورهای پرخطر، تست رپید (سریع) و در صورت لزوم، تست پی سی آر دوباره انجام خواهد شد.


تبصره 5 - تردد مسافران ترانزیت آذربایجانی برای رفت و آمد روزانه از طریق خاک ایران با رعایت پروتکل های بهداشتی و بدون ارائه تست بدون مانع است.


تبصره 6 - برقراری سفرهای جاده ای با ناوگان حمل و نقل عمومی در مسیرهای بین المللی بین ایران و کشورهای همسایه با رعایت پروتکل های بهداشتی و ارائه تست پی سی آر منفی با اعتبار 96 ساعت در بدو ورود بدون مانع است.► انگار از بانک پول نزول گرفته‌ایم
دلیل افزایش ۲۰۰۰ تومانی قیمت بلیت هواپیما چیست؟ ◄

مطالب مرتبط
بنر