وام بانک تجارت در قالب طرح‌های تسهیلاتی

يكشنبه ، 21 مهر 1398 ، 08:22

پیشینه بانک تجارت

در سال ۱۳۵۸ از تجمیع بانک‌های بین‌المللی ایران و ژاپن، بانک تجارتی ایران و هلند، بانک ایران و انگلیس،‌ بانک ایران و خاورمیانه، بانک اعتبارات ایران، بانک ایرانشهر، بانک شهریار، بانک صنایع ایران، بانک ایرانیان و بانک کار؛‌ و ادغام این بانک‌ها در یکدیگر، بانک تجارت تأسیس شد. سرمایه پایه این بانک بیش از ۳۹ میلیارد ریال بوده و با مالکیت دولت ج.ا.ایران به صورت شرکت سهامی خاص به ثبت اداره ثبت شرکت‌ها رسید. بانک ایران و روس نیز در سال ۱۳۶۰ به این مجموعه اضافه شد و رقم بانک‌های شرکت‌کننده به دوازده رسید.

پیشآهنگی بانک تجارت در خدمات بانک‌داری بین‌المللی و بانک‌داری الکترونیک، یکی از امتیازات این بانک است؛ در عرصه بانک‌داری بین‌الملل؛ بانک تجارت برای اولین بار در میان سایر بانک‌های کشور از شبکه سوئیفت استفاده نمود.

در سال ۱۳۸۷؛ بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی، سهام این بانک که به عنوان یک بانک دولتی دارای سهامی خاص بود، به سهامی عام تغییر یافت.


این تغییر مالکیت در ساختار بانک تجارت؛‌ منجر به بازنگری در استراتژی‌ها و مأموریت‌های این بانک شد. در حال حاضر رویکرد اصلی بانک تجارت، توجه به شرایط حاکم بر بازار و‌ مشارکت در مشاغل جذاب مرتبط با حوزه بانک است. بانک تجارت با مشارکت در ساخت مراکز آموزشی و بهداشتی، ارائه تسهیلات در قالب وام بانک تجارت به آسیب‌دیدگان حوادث طبیعی، شرکت در جشنواره‌های دانشجویی به عنوان حامی مالی و نیز ارائه تسهیلات در قالب وام بانک تجارت به بخش صنعت نقش خود را در ایفای مسئولیت‌های اجتماعی پذیرفته است. بیش از ۱۶۰۰ شعبه از شعب ریالی و ارزی بانک تجارت در سراسر کشور مشغول ارائه خدمات بانکی به مشتریان می‌باشد.

بخش‌های خدماتی بانک تجارت

وام بانک تجارت در بخش‌های مختلف جامعه به متقاضیان ارائه می‌شود. وام بانک تجارت در قالب طرح‌های متنوعی قابل دریافت است. بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی، بخش صنعت و معدن، بخش خدمات و پیمانکاری، بخش بازرگانی، بخش اشخاص و تسهیلات از محل صندوق سپرده، بخش‌های مختلفی است که بانک تجارت خدمات بانکی خود از جمله تسهیلات و وام بانک تجارت را به متقاضیان و فعالان این بخش‌ها عرضه می‌نماید.

در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی، تسهیلات و وام بانک تجارت به دو صورت ۱٫ طرح‌های ایجادی و توسعه‌ای؛ ۲٫ تأمین سرمایه در گردش در بخش کشاورزی ارائه می‌شود.

در بخش صنعت و معدن نیز وام بانک تجارت و تسهیلات این بانک به دو صورت ۱٫ تأمین سرمایه در گردش ۲٫ طرح‌های ایجادی و توسعه‌ای ارائه می‌شود.

در بخش ساختمان؛ وام بانک تجارت به دو صورت ۱٫ مسکن انفرادی ۲٫ طرح‌های ایجادی و توسعه‌ای ساختمان تجاری و انبوه‌سازی مسکن ارائه می‌شود.

در بخش خدمات و پیمانکاری نیز وام بانک تجارت به دو صورت ۱٫ طرح‌های ایجادی و توسعه‌ای ۲٫ تأمین سرمایه در گردش به متقاضیان ارائه می‌گردد.

در بخش بازرگانی، وام بانک تجارت در دو بخش داخلی و خارجی قابل ارائه است.

در بخش اشخاص،‌ وام بانک تجارت در انواع قرض‌الحسنه، طرح زمرد، طرح الماس، تسهیلات خرید و ساخت مسکن اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و قضات و فروش اقساطی کالاهای مصرفی بادوام ساخت داخل به اشخاص حقیقی عرضه می‌شود.

سایر طرح‌های تسهیلاتی بانک تجارت در قالب طرح تسهیلاتی آنی، طرح سپرده تسهیلاتی متخصصین، طرح کریمان، طرح آنی پزشکان و طرح کارآمد می‌باشد.

طرح تسهیلات آنی

اشخاص حقیقی با افتتاح سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت در بانک تجارت می‌توانند علاوه بر بهره‌مندی از سود سپرده، از تسهیلاتی که برای این طرح تعریف شده به همراه نرخ سود ترجیحی نیز بهره‌مند شوند. در طرح تسهیلات آنی،‌ ۲۴ ساعت پس از افتتاح حساب سپرده و تکمیل مدارک بانکی،‌ افراد قادر به دریافت این تسهیلات خواهند بود. قرارداد تسهیلات طرح آنی به صورت عقد مرابحه عادی است. سپرده‌های این طرح یکساله هستند و با سودهای ۵%؛ ۱۰% و ۱۵%‌ ارائه می‌شوند. نرخ سود تسهیلات اعطایی بر اساس مدت قرارداد و سقف تسهیلات اعطایی تعیین می‌گردد.

جامعه هدف در طرح سپرده تسهیلاتی متخصصین شامل پزشکان،‌ دندانپزشکان و داروسازان دارای مجوز سازمان نظام پزشکی؛ وکلای دارای پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری، مهندسین عضو سازمان نظام مهندسی، سردفتران اسناد رسمی دارای پروانه سردفتری از کانون سردفتران اسناد رسمی و مدیران مشتریان ارزنده بانک می‌باشد. در این طرح حداقل مدت سپرده‌گذاری ۲ ماه بوده و نرخ سود تسهیلات از ۱۵% به بالا محاسبه می‌شود. سقف تسهیلات اعطایی به پزشکان متخصص و دندانپزشکان و داروسازان تا ۵ میلیارد ریال بوده و به سایر مشمولین جامعه هدف تا ۵/۱ میلیارد ریال تعلق خواهد گرفت.

طرح کریمان

در طرح کریمان نیز شخصیت‌های حقیقی و حقوقی با افتتاح حساب قرض‌الحسنه ویژه این طرح،‌ می‌توانند نسبت به معرفی اشخاص حقیقی نیازمند و مؤسسات عام المنفعه و خیریه؛ جهت برداشت از تسهیلات این حساب قرض‌الحسنه، اقدام نمایند. دریافت تسهیلات این طرح در همان روز افتتاح سپرده امکان‌پذیر است. مبلغ سپرده در حساب قرض‌الحسنه ویژه طرح کریمان ۳۰ میلیون ریال است و نرخ کارمزد تسهیلات این طرح ۲% بوده و حداکثر مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات ۶۰ ماه در نظر گرفته شده است؛ مبلغ تسهیلات این طرح حداقل ۳۰ میلیون ریال و حداکثر ۵/۱ میلیارد ریال خواهد بود.

نقش وام‌چی در معاملات وام بانک تجارت

وام‌چی بر اساس رسالتی که برای سایت خود تعریف نموده، زمینه آشنایی متقاضیان و فروشندگان انواع وام بانکی را فراهم نموده است. بر این اساس، فضایی که وام‌چی جهت درج آگهی‌های خرید و فروش وام طراحی نموده؛ امکان رؤیت آگهی‌های ۶۰ روز اخیر در زمینه تقاضا و عرضه انواع وام بانکی را برای کاربران تأمین نموده است. وام بانک تجارت از جمله وام‌هایی است که صاحبان امتیاز آن،‌ می‌توانند شرایط وام خود را در قسمت آگهی‌ها درج نموده و در معرض دید متقاضیان قرار دهند؛ همچنین متقاضیان این وام نیز می‌توانند با درج شرایط وام درخواستی خود در بخش آگهی‌ها، صاحبان این امتیاز را نسبت به نیاز خود آگاه سازند. قابل ذکر است که جهت امنیت معاملات وام بانک تجارت در فضای مجازی، تدابیر مختلفی از سوی تیم حقوقی وام‌چی در نظر گرفته شده است؛‌ توصیه می‌شود متقاضیان و فروشندگان انواع وام بانکی پیش از اقدام به خرید و فروش وام در این فضا یا سایر سایت‌های مرتبط،‌ ابتدا توصیه‌ها و مشورت‌های لازم را از مشاوران حقوقی وام‌چی دریافت نمایند.

منبع این مطلب بخش بلاگ وام چی بوده و مسئولیت مطالب با نویسنده است

► نحوه محاسبه سود بانكی
خرید خودرو به کمک تسهیلات و وام خودرو ◄

مطالب مرتبط