وجود طلا در سکه‌‏هاي ۵ توماني؟!

مدير کل اداره نشر اسکناس و مسکوک بانک مرکزي شايعه وجود طلادر سکه‌‏هاي 5 توماني را تکذيب کرد.

محمد قدس‌‏الهي  با بيان اينکه اخيراً برخي از افراد سودجو اقدام به سوء استفاده از مردم کرده و سکه‌‏هاي 5 توماني را به قيمت بيش از ارزش اسمي آن به فروش مي‌‏رسانند، گفت: اخيراً در برخي نقاط کشور افراد سود جو با سوء استفاده از ناآگاهي مردم اقدام به فروش سکه‌‏هاي 5 توماني کرده و اعلام کرده‌‏اند که در اين سکه‌‏ها مقاديري طلا وجود دارد که اين شايعات قوياً تکذيب مي‌‏شود؛ چراکه در اين سکه‌‏ها به هيچ عنوان طلا وجود نداشته و آلياژ به کار گرفته شده در اين سکه‌‏ها از فلز ات مس، نيکل و آلومينيوم است.

وي افزود: نخستين بار اين سکه‌‏ها در سال 59 توزيع شد که به وزن ده گرم ضرب مي‌‏شد و در سال 67 نيز ضرب اين سکه‌‏ها متوقف شد.
قدس الهي با بيان اينکه ارزش اسمي اين سکه‌‏ها همان 5 تومان است، افزود: به مردم توصيه مي‌‏کنيم که در برابر سود جويان آگاه باشند و از خريد اين سکه‌‏ها به نرخ بيش از ارزش اسمي آن خودداري کنند.

قدس الهي در پاسخ به اين سؤال که در يک دوره‌‏اي عنوان شد ارزش ذاتي اين سکه‌‏ها به دليل به کارگيري نيکل و مس بيشتر از ارزش اسمي آن است، آيا قرار نيست ارزش اسمي سکه‌‏ها افزايش يابد؟ گفت: افزايش قيمت فلزات در بازارهاي جهاني سبب شد تا ارزش ذاتي سکه‌‏هاي رايج بيش از ارزش اسمي آن باشد. در برهه‌‏اي از زمان ما شاهد بوديم که ارزش نيکل از 10 هزار دلار در هر تن به 52 هزار دلار در هر تن رسيد و يا ارزش مس در هر تن از 3 هزار دلار به 9 هزار دلار بالغ شد که در چنين شرايطي طبيعي است که ارزش اسمي سکه تحت تاثير افزايش ارزش فلزات در بازارهاي جهاني واقع شود.

وي افزود: در حال حاضر تعادل لازم در بازار جهاني فلزات بر قرار شده و ارزش اسمي سکه‌‏هاي 50 و 25 توماني معادل ارزش ذاتي آن است.
قدس الهي در پاسخ به اين سؤال که سازمان نشر اسکناس و مسکوک بانک مرکزي در مردادماه اعلام کرده بود سکه‌‏هاي 100 توماني به زودي به جريان مي‌‏افتد، آيا اقدامي در اين خصوص صورت گرفته است؟ گفت: به زودي سکه‌‏هاي 100 توماني به جريان مي‌‏افتد.

مدير کل اداره نشر اسکناس و مسکوک بانک مرکزي درپاسخ به اين سؤال که بر اساس مصوبه اخير بانک مرکزي آيا اسکناس خاصي براي نقش ماهواره اميد در نظرگرفته شده است؟ ابراز داشت: هنوز تصميم‌‏گيري نهايي در اين خصوص صورت نگرفته اما در دستور کار بانک مرکزي است و به زودي تصميم‌‏هاي لازم در اين خصوص اتخاذ خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایلنا

به اشتراک بگذارید
فریناز مختاری
فریناز مختاری
مقاله‌ها: 35594

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *