کدام بانک، کدام وام؟

 

يکي از نکات مهمي که هر کس قبل از اينکه راهي يکي از شعبه هاي بانک ها براي دريافت تسهيلات در هر سطحي شود بايد بداند اين است که کدام بانک، چه ميزان تسهيلات و با چه شرايطي اعطا مي کند و اساس تسهيلات درخواستي او يا طرحي که مي خواهد براي اجراي آن از بانک وام بگيرد، در حوزه کدام بانک است؟ خيلي ها فکر مي کنند بانک با بانک فرق نمي کند. اگر شما هم جزو اين دسته از آدم ها هستيد از همين امروز اين فکر را از ذهن تان بيرون کنيد و قبل از فکر کردن به ضامن و طرح و … بانکي را که بايد به آن مراجعه کنيد درست انتخاب کنيد.

 

قرض الحسنه تنها نقطه مشترک

وام قرض الحسنه که البته دريافت آن اين روزها از بانک بيشتر شبيه رويا است تنها تسهيلاتي است که همه بانک هاي کشور موظف هستند براساس ميزان اعتباري که دولت به آنها ابلاغ کرده است با شرايط يکسان در اختيار متقاضيان قرار دهند. دريافت اين نوع تسهيلات هم به همين سادگي نيست خصوصا در سال هاي اخير بانک ها خيلي رغبتي به اعطاي آن ندارند و اين در حالي است که بيشترين تقاضاي وام در کشور از اين نوع است. البته در کنار بانک هاي دولتي بانک قرض الحسنه مهر ايرانيان هم اين نوع تسهيلات را با شرايط خاص عرضه مي کند.

برخي از انواع تسهيلات هم با معرفي نهادهاي غير بانکي ولي توسط بانک ها ارائه مي شود. در اين موارد بانک ها شرايط لازم را براي دريافت وام به شما مي گويند. به عنوان مثال اغلب وام هاي بانک کشاورزي به معرفي سازمان هاي کشاورزي احتياج دارد و معرفي نمايندگان مجلس مي تواند نقش تسريع و تسهيل کننده در اعطاي وام داشته باشد.

وام مسکن

ديگر اين روزها همه مي دانند براي دريافت وام خريد و ساخت مسکن بايد يک راست به يکي از شعب بانک مسکن بروند. وام هاي مسکن براساس دوره سپرده گذاري و با محدوديت هايي در زمينه مسکن خريداري، احداث يا تعمير شده پرداخت مي شود. کارکنان دولت براي دريافت تسهيلات از اين بانک از امتياز ويژه اي در دريافت وام مسکن برخوردارند. اين وام ها به افرادي که صاحب حساب در بانک مسکن هستند پرداخت مي شود ولي قابل انتقال به بستگان درجه يک است. زمان بازپرداخت وام مسکن ۶ تا ۱۸ سال است که به دوره سرمايه گذاري فرد در بانک ارتباط دارد. البته بانک مسکن آن قدر شرايط و آئين نامه هاي پيچيده و محدود کننده اي دارد که پيشنهاد مي شود قبل از اقدام به افتتاح حساب در اين بانک براي دريافت وام با يک کارشناس حقوقي خبره مشورت کنيد. بانک مسکن يک نوع وام مخصوص با عنوان حساب پس انداز مسکن جوانان هم دارد. شما مي توانيد از هم اکنون براي کودکان خود در اين بانک حساب باز کنيد تا در آينده به آنها وام پرداخت شود.

وام هاي کشاورزي

اگر سر رشته و امکانات کشاورزي داريد يا در اين رشته فارغ التحصيل شده ايد بهتر است بدانيد اولويت در واگذاري تسهيلات اعتباري بانک کشاورزي با فارغ التحصيلان رشته هاي کشاورزي است که شغل دولتي يا غير دولتي ندارند. اين بانک تا ۸۰ درصد سرمايه گذاري ثابت پروژه هاي کشاورزي را با نرخ سود پايين تامين مي کند اين بانک وام هاي مختلفي پرداخت مي کند که تبصره ۲۹، تبصره ۳،‌ اعتبارات غير تبصره اي و طرح طوبي از جمله آنهاست. اگر کمي از مسائل کشاورزي سر رشته داشته باشيد یا به اين موضوع علاقه مند هستيد مي توانيد به راحتي از وام هاي اين بانک استفاده کنيد البته داشتن معرفي نامه از وزارت کشاورزي هم در سرعت دادن به دريافت اين تسهيلات مفيد است.

وام هاي صنعتي

براي دريافت وام هاي صنعتي بهترين گزينه بانک صنعت و معدن است. اين بانک به طرح هاي معدني و صنعتي وام مي دهد و گاه تا ۸۵ درصد هزينه ها را به صورت تسهيلات تامين مي کند. وام هاي ارزي اين بانک ها هم که از صندوق توسعه ملي پرداخت مي شود نرخ سود مناسبي دارد. نکته جالب توجه آن است که گاهي اين بانک، وام ها را به صورت اقساط پرداخت مي کند ولي به صورت يکجا نسبت به دريافت آن اقدام مي کند.

دريافت وام با تشريفات اداري کمتر

اگر حوصله طي تشريفات اداري زياد را نداريد بهترين انتخاب شما بانک هاي خصوصي هستند. اين بانک ها با تشريفات اداري کمتري وام مي دهند ولي نرخ سود بالاتر دريافت مي کنند براي خريد اتومبيل، لوازم خانگي و … مي توانيد به اين بانک مراجعه کرده و وام هاي ۱۰ ميليون توماني و بالاتر دريافت کنيد.

وام هاي مضاربه اي

مضاربه بازرگاني داخلي، صادرات، واردات، مشارکت مدني بازرگاني،‌ توليدي، صادراتي، مسکن و ساختمان، فروش اقساطي مواد اوليه، ماشين آلات، مسکن، سلف، اجاره به شرط تمليک، قرض الحسنه ازدواج، تعمير و تامين مسکن، کمک هزينه درمان، کمک هزينه تحصيلي و جعاله، عنوان وام هايي است که در بانک سپه پرداخت مي شود اما بيشتر مشتريان اين بانک که قديمي ترين بانک کشور هم هست آن را با وام هاي مضاربه اي مي شناسند.

وام مسکن بدون سرمايه گذاري

وام مسکن براي برخي بانک هاي خصوصي جذابيت پيدا کرده و به نوعي اين بانک ها پا در کفش بانک مسکن کرده اند. اين بانک ها تسهيلاتي در زمينه خريد مسکن و محل کار با سپرده گذاري و بدون سپرده گذاري پرداخت مي کنند که اقساط آن به ازاي هر يک ميليون تومان بين ۲۲ تا ۲۴ هزار تومان در ماه است. براي دريافت وام برخلاف بانک مسکن، نيازي به خريد خانه نو نيست. بانک ملي ايران هم که بزرگترين بانک دولتي کشور است، وام هاي مختلفي پرداخت مي کند. اين بانک همچنين وام هايي براي تعمير واحدهاي مسکوني نيز پرداخت مي کند. براي خريد مسکن مي توانيد از وام هاي اجاره به شرط تمليک بانک ملي نيز استفاده کنيد.

اين بانک همچنين با برخي توليد کنندگان قرار داد مي بندد تا امکان خريد اقساطي محصولات آنها را فراهم کند. بانک ملي وام هاي قرض الحسنه متنوعي هم دارد که ايجاد کار يا شرکت هاي تعاوني از جمله موارد آن هستند. همچنين دارندگان حساب هاي سپرده هاي قرض الحسنه در استفاده از قرض الحسنه اعطايي از اولويت برخوردار هستند. تسهيلات اعطايي مسکن انفرادي يکي ديگر از تسهيلات بانک ملي است که فقط به خانواده هاي فاقد مسکن تعلق مي گيرد.

قرض الحسنه اعطايي

بانک رفاه کارگران که اخيرا به بانک رفاه تغيير نام داده است، وام هاي مختلفي پرداخت مي کند که قرض الحسنه اعطايي يکي از آنهاست. در آئين نامه اين بانک ذکر شده است که قرض الحسنه اعطايي فاقد سود بوده و صرفا کارمزد خدمات براي آن در نظر گرفته شده است.

با اين حال سود دو رقمي از اين تسهيلات دريافت مي شود. اين چند بانک و چند نوع وام مهمترين تسهيلات تخصصي طراحي شده هستند. بانک هاي ديگر هم تقريبا اين وام ها را پرداخت مي کنند، اما بهتر است اگر نوع تسهيلات درخواستي شما يکي از اين نوع وام هاست به بانک تخصصي که قرار است آن را ارائه دهد مراجعه کنيد.

هفت صبح

پربازدید ترین های بانکی:

*****************

به اشتراک بگذارید
فریناز مختاری
فریناز مختاری
مقاله‌ها: 35594

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *