پلمب شدن موزه قصر آیینه یزد


به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از ایسنا، موزه قصر آیینه یزد که در شهر یزد، خیابان آیت الله کاشانی، روبروی پارک هفت تیر واقع شده ، عمارتی متعلق به سال 1320 بوده که جهت استفاده به عنوان مهمانسرای خصوصی توسط شخصی بنام صراف زاده ساخته شد و پس از انقلاب با فتوای شهید آیت الله محمد صدوقی، مصادره و به بنیاد مستضعفان تحویل و با حکم این شهید تبدیل به موزه شد.

ایشان یکی از اولین اهداکنندگان آثار به این موزه بودند اما این محل در سال 1374 در اختیار اداره کل میراث فرهنگی قرار گرفت. این موزه باستانی که اشیایی متعلق به 5000 سال دارد، هر از چند گاهی در موزه، آثار نقاشی و عکاسی هنرمندان یزد در حوضخانه آن به نمایش گذاشته می شود.

در موزه قصر آیینه یزد، اشیای روشنایی پی سوز که قدیمی ترین آن متعلق به دوران ساسانی است، شامل نصبی، آویز، پایه دار و دستی به نمایش گذاشته شده که این مجموعه اشیای شمع سوز، نفت سوز، گاز سوز و برق سوز هستند.

سبک معماری این عمارت ترکیبی از سنتی و اروپایی است که شامل اتاق هایی رو به استخر یا نشیمن بهاری، اتاق خواب، قسمت شاه نشین، حوضخانه و سرویس می شود.


با توجه به اینکه حوضخانه بنا بیشترین تزئینات را دارد، درها و پنجره های آن چوبی و مشبک بوده و دارای شیشه های رنگی است و پنجره ها به وسیله لولای جدا شونده به صورت ساده و رنگی در می آید. در این موزه که متعلق به بنیاد مستضعفان بوده، تعداد 124 مورد آیینه به نمایش گذاشته شده است.

پیش از این مدیر موزه قصر آیینه یزد در سال 85 با اشاره به وجود تنها موزه آیینه و روشنایی کشور در یزد گفته که این موزه در سال 1377 افتتاح شده است.

مهدیه جمشیدی اظهار کرده که موزه قصر آیینه قبل از انقلاب، خانه یکی از سرمایه داران یزدی به نام صراف زاده بوده و بعد از انقلاب به دستور شهید صدوقی به موزه قصر آیینه تبدیل شده که اولین موزه در استان یزد است.

وی قدمت قدیمی ترین قسمت ساختمان موزه را در دوره پهلوی ذکر کرد و گفت: عمارت آن در سال 1320 از مصالح سنتی ساخته شده و شامل اتاق های رو به استخر، اتاق خواب، قسمت شاه نشین و حوض خانه است.

مدیر موزه آیینه و روشنایی یزد افزود: اتاق ها از طریق آیینه کاری، گچبری و نقاشی روی دیوارها تزئین شده و دارای در و پنجره های چوبی مشبک با شیشه های رنگی است.

جمشیدی درباره آثار موجود در موزه گفت: این مجموعه شامل اشیای روشنایی پیه سوز و شمع سوز در انواع نفتی، آویز، پایه دار، دستی و وسایل روشنایی گازسوز و برقی و اسلحه های قدیمی، کبریت و تعدادی اشیای مردم شناسی است.

وی مشکلات موزه را کمبود اعتبار و تجهیزات امنیتی ذکر کرد و گفت: تعدادی از اشیا به دلیل نبود ویترین و تجهیزات امنیتی به نمایش گذاشته نشده و شناسنامه کاملی ندارد.

این کارشناس موزه ها و مردم شناسی تصریح کرد: برای درک ارزش واقعی موزه، مسئولان، باید از دید علمی و فرهنگی به آن نگاه کنند.

مدیر موزه قصر آیینه یزد، مساحت کل موزه را 8175 متر مربع بیان کرد و گفت: موزه قصر آیینه همه روزه از ساعت 8 تا 12 و 15 تا 19 پذیرای علاقه مندان است.

► خانه حاج آقا علی، بزرگترین خانه خشتی جهان در رفسنجان
بلیط ارزان هواپیما ◄

 
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد

افراد حاضر

ما 390 مهمان آنلاین داریم