بنر

هرآنچه در خصوص قانون اخراج لازم است بدانید

پنجشنبه ، 12 بهمن 1391 ، 07:04

همه ساله با نزدیک شدن به ماه های پایانی سال شاهد هستیم برخی از کارفرمایان اقدام به تعدیل نیرو می کنند. به هر حال اخراج ممکن است برای هر یک ما پیش بیاید و هیچ کس از این امر در امان نیست.

علاوه برتعلل در انجام وظایف عوامل متعدد درون سازمانی ممکن است به این امر دامن بزند.پس باید هوشیار و آگاه بود.

لازم نیست همه ما وکیل باشیم اما لازم است به اندازه نیاز در خصوص قوانین کار،خانواده و مباحث حقوقی که روزانه با آن سرو کار داریم آگاه باشیم . به همین منظور در این گزارش برخی سوالات کلی که در خصوص اخراج ممکن است روی دهد پاسخ خواهیم داد.

در صورتی که کارگر از شرکت اخراج شود در هر یک از مواد زیر حق سنوات و ... چگونه باید پرداخت شود ؟
توضیحات : سابقه بیش از 5 سال
1 - قرارداد داشته باشد و در پایان قرارداد اخراج شود ؟
2 - قرارداد نداشته باشد و فقط در زمان ورود یکبار قرارداد نوشته باشد ؟
3 - قرارداد داشته باشد و هنوز به اتمام نرسیده باشد ؟
4 - آیا اگر به اداره کار شکایت کند حق سنواتی که برای او در نظر می گیرند فرق دارد؟
5 - اگر اخراج شده باشد ولی کارفرما در اداره کار به دلیل پرداخت نکردن مزایا از او بخواهد که به سر کار بیاید ولی کارگر قبول نکند ؟
پاسخ ها:

1- اگر درپایان قرارداد اخراج شود  به ازای کارکردش  یک ماه حقوق پایه سنوات و 2 ماه حقوق پایه عیدی  تا سقف 3 برابر حداقل حقوق در سال تعلق میگیرد  مانده مرخصی  بازخرید میگردد و بن هم به ازای هرماه کارکرد میبایست پرداخت شود

2- در این حالت  آن فرد استخدام است و کارفرما به سادگی نمیتواند  اینگونه کارگران را اخراج کند و اخراج آن  با دلایل و مستندات و طی تشریفات قانونی  پس از رای اداره کار صورت می گیرد و معمولا  اختلاف بر سر  مبلغ پایه محاسبات  کارگر و کارفرما  توافق میکنند ولی بقیه حق و حقوق همانند بند 1 پرداخت میگردد.

3- ضمن اینکه میبایست تمام حقوق و مزایای ایشان را تا پایان قرارداد پرداخت کند تسویه حساب او نیز  بر اساس  کارکردش  تا پایان تاریخ قرارداد  همانند  موارد  قید شده در بند 1 اعمال میگردد.

4- اگر  کارفرما سنوات را براساس آنچه که قانون معین کرده  پرداخت کند  نه هیچ فرقی ندارد.

5- تا تاریخی که کارگر برگشت به کار شده ولی قبول نکرده  حقوق و مزایایش  پرداخت میگردد   و تسویه حسابش نیز براساس کارکردش  تا تاریخ برگشت به کار طبق  بند 1 محاسبه میگردد.

تهیه و تنظیم: بخش داخلی گروه خبر سایت بانکی

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

► 140 سوال عجیب و غریب گوگل برای استخدام
معرفی بزرگترین شرکای تجاری ایران در اروپا ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر