بنر

افتتاح حساب "ويژه" نيازمندان

يكشنبه ، 15 شهریور 1388 ، 13:05

 

مدير عامل بانك قرض‌الحسنه خبر داد: بانك قرض‌الحسنه سيستمي را طراحي كرده كه متقاضيان حسابي را تحت عنوان «ويژه» براي افراد نيازمند افتتاح و مبالغ مورد نظر را به حساب افراد مذكور واريز كنند.

غلامرضا مصطفي پور صبح امروز در نشست خبري خود با خبرنگاران ضمن تشريح عملكرد بانك قرض‌الحسنه سوابق بانكداري نوين در كشور را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: پيش از اين ايران نيز مانند ساير كشورها از سيستم بانكداري مبتني بر بهره استفاده مي‌كرد، ولي بعد از انقلاب به دليل "ربوي " بودن نوع بانكداري، تغييراتي را با تصويب قانون عمليات بانكي بدون ربا در نظام بانكي به وجود آورد.
وي با بيان اينكه شبهاتي در بانكداري اسلامي فعلي مبني بر ربوي بودن در جامعه وجود دارد، افزود: قانون مذكور از سال 63 به مرحله اجرا در آمد و در عين حال مشكلات پيرامون اين امر، طبيعي بوده است.

مديرعامل بانك قرض‌الحسنه مهر ايران حسابهاي بانكي را به دو بخش "قرض و دين " براي تجهيز منابع و "وكيل و موكل " براي جذب سپرده‌ها تقسيم كرد و گفت: در قرض ‌و دين هيچ مبلغ اضافه‌اي با شرط قبلي براي به وجود آوردن «ربا» نبايد پرداخت ‌شود؛ به همين دليل حساب قرض‌الحسنه جاري و پس انداز به وجود آمد.

مصطفي پور در ادامه در خصوص رابطه "وكيل و موكل "اظهار داشت: بانك به وكالت از موكل به سرمايه‌گذاري و فعاليت‌‌هاي اقتصادي مي‌پردازد و سود‌ آن را به سپرده‌گذاران تقسيم مي‌كند.
وي در ادامه به پرداخت تسهيلات اشاره و تصريح كرد: 4 طبقه اصلي در اين امر شناسايي شد كه "تسهيلات قرض‌الحسنه " در مرحله اول و در مراحل بعدي حساب‌هاي مبادله‌اي، مشاركتي و تعهدي قرار دارند.

قوانين بانكي متناسب با نيازهاي جامعه تغيير كند
وي فرآيند سيستم بانكي را تاكنون بي‌ميل نسبت به تغيير در آئين‌نامه و دستورالعمل سيستم بانكي دانست و گفت: قوانين بانكي متناسب با نيازهاي جامعه تغيير نكرد ولي بازنگري در اين قانون طي 2 الي 3 سال اخير امري بسيار مطلوب به حساب مي‌آيد و درعين حال كارآيي قانون با اين بازنگري افزايش مي‌يابد.

مصطفي پور، "قرض‌الحسنه " را جزء حساب‌هايي در سيستم بانكي دانست كه داراي كارآيي بالايي هستند و در همين راستا به تاريخ تاسيس اين بانك اشاره و تصريح كرد: در حال حاضر نيز فقط بانك قرض‌الحسنه مهر ايران در كشور به فعاليت مشغول است ولي اميد مي‌رود اين بانك‌هاي تخصصي قرض‌الحسنه طي سالهاي آينده افزايش پيدا كنند.

مديرعامل بانك قرض‌الحسنه افزود: در شرايط موجود بانك قرض‌الحسنه مهر ايران مانند ساير بانك‌هاي تجاري به فعاليت خود ادامه مي‌دهد ولي تفاوت اصلي بين‌ اين بانك‌ها در حساب‌ها و پرداخت تسهيلات است.

به گفته مصطفي پور، بانك قرض‌الحسنه مهر ايران فقط منابع قرض‌الحسنه را جذب مي‌كند و در عين حال فقط تسهيلات قرض‌الحسنه را به متقاضيان ارايه مي‌دهد.

ارائه 1300 ميليارد ريال تسهيلات قرض‌الحسنه

وي در ادامه با بيان خلاصه اقدامات بانك قرض‌الحسنه مهر ايران اشاره كرد و گفت: بانك مجوز لازم براي فعاليت شعب دريافت كرده، ارايه دسته چك حساب‌ جاري به مردم و همچنين عضويت در اتاق پاياپاي اسناد بانكي نيز از ديگر خدماتي است كه بانك قرض‌الحسنه در سال جاري انجام داده است.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: بانك قرض‌الحسنه مهر ايران طي يك ماه گذشته به شبكه شتاب متصل شده و دارندگان كارت‌هاي اعتباري اين بانك از اين پس مي‌تواند از طريق دستگاه‌هاي ATM خدمات بانكي را دريافت كند.

مديرعامل بانك قرض‌الحسنه مهر ايران امكان صدور ضمانتنامه در انواع مختلف براي متقاضيان و همچنين افتتاح حساب‌هاي سپرده‌گذاري ويژه را از ديگر خدماتي برشمرد كه در اين بانك به متقاضيان ارايه مي‌شود.

به گفته مصطفي‌پور بانك قرض‌الحسنه سيستمي را طراحي كرده كه متقاضيان حسابي را تحت عنوان «ويژه» براي افراد نيازمند افتتاح و مبالغ مورد نظر را به حساب افراد مذكور واريز كنند.

مديرعامل بانك قرض‌الحسنه در ادامه به شكل‌گيري 30 هزار پرونده تسهيلاتي در اين بانك اشاره كرد و گفت: بيش از يك هزار و 300 ميليارد ريال از پرونده‌هاي مذكور در قالب تسهيلات به متقاضيان پرداخت شده است.

به گفته وي متقاضيان به هر ميزاني در اين بانك سپرده‌گذاري كنند تسهيلات دريافت خواهند كرد.

بانك قرض‌الحسنه جهت رفع نيازهاي ضروري تسهيلات پرداخت مي‌كند
مصطفي‌پور تسهيلات‌گيرندگان را به دو بخش كلي تقسيم كرد و اظهار داشت: اشخاص حقيقي به منظور رفع نيازهاي ضروري از جمله پرداخت كمك هزينه درمان بيماري، تعويض، تعمير و خريد مسكن، ازدواج، تهيه جهيزيه و نيازهاي متفرقه به بانك براي دريافت تسهيلات مراجعه مي‌كنند.

وي افزود: گروه ديگر كه متقاضي دريافت تسهيلات هستند به منظور فعاليت اقتصادي به بانك‌ مراجعه مي‌كنند كه عمدتا كسبه جزء و يا واحد‌هاي توليدي و خدماتي كوچك هستند.

"نرخ سود " موتور محرك اقتصادي است
مصطفي پور در ادامه به ماهيت بانك به عنوان واسطه وجوه اشاره كرد و ادامه داد: در نظام بانكداري بين‌المللي موتور محرك اقتصاد «نرخ بهره» است در ايران در بانكداري اسلامي نرخ سود نقش موتور محرك را ايفا مي‌كند.

مدير عامل بانك قرض‌الحسنه مهر ايران تصريح كرد: بالا بردن نرخ سود سپرده‌گذاران را به سپرد‌ه‌گذاري در بانك ترغيب مي‌كند و از طرفي ديگر متقاضي تسهيلات ديگر ميلي براي دريافت تسهيلات با نرخ بالا ندارد.

وي افزود: با اجراي طرح فوق عمدتا سياست‌هاي پولي كشور پايه‌گذاري مي‌شود.

انگيزه سپرده‌گذاران قرض‌الحسنه "خداپسندانه " است
مصطفي‌پور تبليغات گسترده براي جوايز حساب‌هاي قرض‌الحسنه را امري نامناسب دانست و گفت: با بررسي عرضه و تقاضا در اين زمينه به اين نتيجه مي‌رسيم كه اگر انگيزه براي سپرده‌گذاري در حساب‌هاي قرض‌الحسنه خداجويانه نباشد هيچ فردي در اين حساب‌ها سپرده‌گذاري نمي‌كنند.

وي اضافه كرد: افزايش آمار تسهيلات پرداختي منجر مي شود افراد با كمترين هزينه نيازهاي خود را برطرف كرده و در عين حال رفاه اجتماعي در جامعه پديدار مي‌شود.

مديريت هزينه از برنامه‌هاي اصلي بانك قرض‌الحسنه است

وي در ادامه مديريت در هزينه را از جمله اقداماتي دانست كه در بانك قرض‌الحسنه داراي اهميت بوده و در اين زمينه فعاليت‌هاي مفيد بسياري نيز انجام شده است.

مصطفي‌پور در خصوص وضعيت شعب اين بانك، تصريح كرد: در حال حاضر بانك قرض‌الحسنه مهر ايران داراي 234 شعبه آنلاين در سراسر كشور است و در هفته دولت نيز 4 شعبه ديگر در تهران و شهرستانهاي اطراف افتتاح خواهد شد.

مديرعامل بانك قرض‌الحسنه سرمايه اين بانك را 15 هزار ميليارد ريال نام برد و گفت: در حال حاضر از رقم مذكور 7 هزار و 618 ميليارد دريافت شده و مابقي در تعهد سهامداران است.
به گفته مصطفي‌پور رقم مطالبات معوق اين بانك 3 هزار ميليارد ريال و مجموع مطالبات سررسيد گذشته و معوق 11 ميليارد ريال است.

وي تاكيد كرد: رقم مذكور كمتر از يك درصد كل تسهيلات قرض‌الحسنه پرداختي است و اين رقم قابل قبول بوده است.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: سقف تسهيلات اين بانك مي‌تواند تا يكصد ميليون ريال افزايش پيدا كند ولي با توجه به محدوديت منابع قرار شد طيف وسيعتري از مردم از طريق پرداخت 20 ميليون ريال تسهيلات پوشش داده شود.

مصطفي پور گفت: تسهيلاتي كه به اصناف پرداخت شده از 20 درصد تجاوز نكرده و رقم خيلي بالايي نيست.

تمامي شعب بانك قرض‌الحسنه به صورت مستقل فعاليت مي‌كنند

وي ضمن تاكيد بر اين نكته كه تمامي شعب مذكور به صورت مستقل به فعاليت مي‌پردازند، گفت: ابتدا برنامه‌ اين بود كه شعب بانك قرض‌الحسنه در درون بانك‌ها ايجاد شود ولي اين امر به نتيجه نرسيد و قرار شد تمام شعب بانك مذكور به صورت مستقل به فعاليت خود ادامه دهند.

مصطفي‌پور ضمن اشاره به اينكه بانك قرض‌الحسنه تا اين لحظه هيچ كمكي از سوي دولت يا شركت‌هاي وابسته به آن دريافت نكرده است، گفت: بانك هيچ حق‌الوكاله‌اي را از سپرده‌گذاران دريافت نمي‌كند بلكه مبالغ را در قالب كارمزد از متقاضيان مي‌گيرد؛ امروزه نيز در سراسر دنيا بانكها از طريق درآمد حاصل از بهره اداره نمي‌شوند بلكه درآمد خود را از محل كارمزد خدمات بانكي دريافت مي‌كنند.

ايجاد چند بانك قرض‌الحسنه "موازي كاري " نيست

وي افزود: جداسازي حساب‌هاي قرض‌الحسنه در بانك‌هاي فعال كشور باعث گسترش اين حساب‌ها مي‌شود و در عين حال فضاي بانكداري قرض‌الحسنه بايد با اين تدابير به سمت بانكداري رقابتي حركت كند.

مصطفي پور ايجاد چند بانك قرض‌الحسنه را موازي‌كاري ندانست و تاكيد كرد: گسترش بانكها و صندوق‌هاي قرض‌الحسنه باعث خدمات‌رساني بهتر و افزايش رضايتمندي مردم مي‌شود.

مديرعامل بانك قرض‌الحسنه ضمن تاكيد بر اينكه قطعا بايد فرهنگ استفاده از حسابهاي قرض‌الحسنه در جامعه گسترش پيدا كند تصريح كرد: اگر فرهنگ قرض‌الحسنه بين مردم رواج پيدا نكند قطعا اين امر موضوعيت پيدا نكرده و نتايج نامطلوبي را به همراه خواهد داشت.

وي با بيان اينكه مسئولين ذيربط بايد فرهنگ‌سازي لازم را براي ترويج اين حساب‌ها انجام دهند تاكيد كرد: با فرهنگ‌سازي معناي اصلي قرض‌الحسنه مشخص خواهد شد.

وي ضمن اشاره به اينكه فلسفه وجودي بانك قرض‌الحسنه، اعتقادات مذهبي است، افزود: فقط مباني اعتقادي مي‌تواند حساب‌هاي قرض‌الحسنه را بين مردم ترويج دهد.

نرخ تورم مانع گسترش حساب‌هاي قرض‌الحسنه است

درادامه اين نشست بهمن مسگرها عضو هيئت مديره بانك قرض‌الحسنه مهر ايران در خصوص وضعيت حسابهاي قرض‌الحسنه در سيستم بانكي، تاكيد كرد: در حال حاضر 130 هزار ميليارد ريال منابع قرض‌الحسنه در سيستم بانكي وجود دارد كه به همين ميزان نيز تسهيلات پرداخت شده است.

وي افزود: صندوق‌هاي خانگي و محلي قرض‌الحسنه نشان دهنده وجود اعتقادات مردم به حساب‌هاي مذكور است به همين دليل مسئولان بايد تدابيري را براي فرهنگ‌سازي صحيح در جامعه انجام دهند.

به گفته وي نرخ تورم مانع اصلي براي تحقق رسيدن به هدف اصلي قرض‌الحسنه بوده و با كاهش اين نرخ ميزان منابع و سپرده‌گذاري‌هاي اين حسابها افزايش پيدا خواهد كرد.
وي تاكيد كرد: تقاضا براي دريافت تسهيلات بسيار بالا بوده و حجم منابع نمي‌تواند اثرات اين تسهيلات پرداختي را نمايان كند.

منبع: خبرگزاری فارس

► در پيچاپيچ دالان هاي بانكي
80درصد اقتصاد کشور در اختیار دولت است ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر