بیشترین خدمات الکترونیکی در اینترنت‌بانک ارایه می‌شود

سه شنبه ، 12 شهریور 1398 ، 10:14
مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن اعلام کرد: در حال حاضر در میان نسخه‌های اینترنت‌بانک متعلق به بانک‌های مختلف، بالاترین تعداد سرویس‌های این خدمت متعلق به اینترنت‌بانک مسکن است.

ساسان شیردل در گفت و گو با پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، با اشاره به حضور خود در مرکز ارتباط با مشتریان بانک مسکن (Call Center) برای پاسخگویی به سوالات مخاطبان این بانک به مناسبت هفته دولت، اظهار کرد: همواره از دریافت پیشنهادهای مشتریان استقبال می‌کنیم و امروز هم تماس‌هایی درباره اینترنت‌ بانک مسکن و برخی پیشنهادها را در این ارتباط دریافت کردیم.

وی با اشاره به اینکه اینترنت‌ بانک مسکن یکی از مترقی‌ترین نسخه‌های اینترنت‌بانک موجود در کشور است، اعلام کرد: در حال حاضر بیشترین سرویس‌های بانکی ارایه شده به کاربران اینترنت‌بانک به نسخه اینترنت‌ بانک مسکن تعلق دارد.

وی با یادآوری اینکه راه‌اندازی نسخه جدید اینترنت‌ بانک مسکن یکی از مهم‌ترین اقدامات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک در طول یک سال گذشته بوده است، اظهار کرد: امکانات این نسخه کامل‌تر از نسخه قدیمی بوده و با استقبال عموم مشتریان بانک روبرو شده است.

شیردل در عین حال خاطرنشان کرد این نسخه در ماه‌های آینده و به تدریج توسعه خواهد یافت و امکاناتی به آن افزوده خواهد شد که در این بین حتما نقطه‌نظرات مشتریان را نیز لحاظ خواهیم کرد.

به گفته وی، برخی از تماس‌گیرندگان با مرکز ارتباط با مشتریان نیز در خصوص توقف فعالیت درگاه «USSD» که از طریق شماره‌گیری یک کد با تلفن همراه، بخشی از خدمات بانکی را ارایه می‌داد، سوالاتی داشتند و از کم و کیف درگاه‌های متنوع جایگزین بانک که به سادگی در دسترس همگان قرار دارد، مطلع شدند.

مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن در ادامه از اجرای پایلوت طرح مکانیزه کردن اولین جایگاه سوخت CNG در کردستان خبر داد و با بیان اینکه اجرای این طرح یکی از اقدامات شاخص بانک مسکن در حوزه فناوری‌های نوین در طول یک سال گذشته بوده است، گفت: علاوه بر این اقداماتی در خصوص ارتقای سیستم عامل دستگاه‌های خودپرداز و کیوسک بانک در طول یک سال اخیر انجام شد.

وی یکی از برنامه‌های شاخص بانک مسکن در سال گذشته را تولید کارت مجازی تسهیلات عنوان کرد و گفت: کارت‌های تسهیلات بانک مسکن عضو شبکه شتاب است و می‌توان از کارت‌های دیگر به آنها انتقال وجه انجام داد و به این طریق اقساط ماهانه را پرداخت کرد. اما تفاوت مهمی که این کارت با سایر کارت‌های عضو شبکه شتاب دارد این است که قابلیت برداشت ندارد. از این رو بانک مسکن به سمت تولید کارت مجازی تسهیلات حرکت کرد و به این ترتیب برای گروهی از تسهیلات‌گیرندگان این کارت به شکل فیزیکی تولید نشده است، بلکه به شکل مجازی تولید شده و شماره کارت در اختیار آنها قرار گرفته است تا پرداخت اقساط را با استفاده از آن به سادگی انجام دهند.

شیردل با بیان اینکه در طول یک سال گذشته اقدامات دیگری نیز برای تسهیل پرداخت اقساط و تنوع روش‌های پرداخت در دستور کار قرار داشت، اظهار کرد: به دنبال این اقدامات در حال حاضر امکان پرداخت اقساط انواع تسهیلات با تمام کارت‌های عضو شبکه شتاب از طریق پرتال بانک مسکن میسر شده است.

مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن همچنین با اشاره به اینکه بانک مسکن با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با سازمان ثبت احوال، به عنوان اولین بانک کشور که از امکانات کارت‌های هوشمند ملی برخوردار است، در این زمینه پیشگام شد، افزود: در وهله اول از امکانات کارت هوشمند ملی برای احراز هویت مشتریان استفاده می‌شود و شعب بانک به صورت آنلاین به سامانه ثبت احوال متصل هستند. اما برنامه استفاده از امضای الکترونیک نیز در دستور کار قرار گرفته و بستر آن فراهم شده است.

به گفته شیردل، بانک مسکن با آمادگی فنی کامل در این خصوص، منتظر فراهم شدن مقدمات مربوط به الزامات حقوقی استفاده از امضای الکترونیک است که بخشی از آن به نهادهای خارج از بانک مربوط است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته سرویس «کیف پول» پایانه‌های حمل و نقل جاده‌ای نیز به همت بانک مسکن و در همکاری مشترک با وزارت راه و شهرسازی راه‌اندازی شد، گفت: این خدمت در راستای توسعه و افزایش کاربرد برچسب پرداخت الکترونیک عوارض آزادراهی (ETC) ایجاد شد.

شیردل یادآور شد: بر این اساس مدیریت سرویس‌های مالی ارایه شده در مراکز پایانه حمل و نقل مانند نوبت‌دهی و اعلام بار، پارکینگ پایانه، کارت هوشمند خودرو، عوارض آزادراهی و غیره از طریق سامانه سرویس دهنده در مراکز مذکور به سامانه بانک مسکن هدایت شده و پرداخت هزینه ها در بستر این فناوری تسهیل شده است.

► افزایش امنیت در انجام پرداخت‌های بانکی، از طریق فعال کردن رمز پویا
درگاه‌های پرداخت متنوع بانک مسکن، جایگزین #۷۱۴* ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط

درگاه‌های پرداخت متنوع بانک مسکن، جایگزین #۷۱۴*

مسدودسازی درگاه‌های بدون هویت


رییس پلیس فتا با تاکید بر مبارزه با قمار و کشف ۳۹۲ پرونده با گردش مالی بیش از ۹۶ میلیارد تومان از همکاری شرکت شاپرک با دادستانی برای مسدودسازی و از بین بردن درگاه‌های بانکی بدون هویت خبر داد.


رییس پلیس فتا با تاکید بر مبارزه با قمار و کشف ۳۹۲ پرونده با گردش مالی بیش از ۹۶ میلیارد تومان از همکاری شرکت شاپرک با دادستانی برای مسدودسازی و از بین بردن درگاه‌های بانکی بدون هویت خبر داد.

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سردار وحید مجید با اشاره به اینکه حسب دستور مقام قضائی با متخلفان و سودجویان در فضای مجازی به‌ شدت برخورد می‌شود، اظهارداشت: سایت‌های شرط بندی در هیچ درگاهی به‌ صورت مستقیم فعالیت ندارند، اما این سایت‌ها با استفاده از ترفندهایی از درگاه بانکی سایت‌های دیگر به‌ صورت موقت و در بازه‌های زمانی متفاوت استفاده می‌کنند که این مسئله با همکاری شرکت شاپرک و دادستانی برای از بین رفتن درگاه‌های بدون هویت در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: در حال حاضر پلیس فتا با هماهنگی شرکت شاپرک و دستور مقام قضائی با راه‌اندازی کارگروه مصادیق مجرمانه نسبت به مسدودسازی این درگاه‌ها اقدام می‌کند و مبالغ آنها نیز به منظور تعیین تکلیف توسط مقام قضائی بلوکه می‌شود.

رییس پلیس فتای ناجا درباره وضعیت قمار در قانون، گفت: قمار به هر نوعی جرم محسوب می‌شود و طبق مواد ۷۰۵ الی ۷۱۱ قانون مجازات اسلامی قمارهای اینترنتی نیز جرم است و با مجرمان برابر قانون برخورد می‌شود؛ متاسفانه بسیاری از کاربران با توجه به اینکه می‌دانند دست به اقدامی غیرقانونی زده‌اند، از شکایت صرف نظر کرده و کلاهبرداران نیز از این ویژگی سوء‌استفاده می‌کنند، اما شهروندان در صورت فریب کلاهبرداران باید به پلیس فتا موضوع را اطلاع دهند و سپس به دادگاه جرائم رایانه‌ای برای حصول نتیجه مراجعه کنند.

مجید تصریح کرد: با بانک مرکزی هماهنگی‌های لازم انجام شده تا به شکل ریشه‌ای کنترل وب سایت‌های فیشینگ از جمله سایت‌های شرط‌بندی انجام شود و گردش مالی و پولشویی‌های این سایت‌ها نیز مورد رصد قرار گیرد؛ مقابله هدفمند با قمار اینترنتی نیازمند عزم ملی و فرهنگ سازی است و تمامی نهادها نظیر بانک مرکزی جمهوری اسلامی، قوه قضائیه، قوه مجریه، پلیس، صدا و سیما و ... باید در راستای رفع چالش‌ها و مشکلات موجود در این حوزه به‌ صورت مشترک فعالیت کنند.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۹۸ تاکنون شناسایی پیش دستانه یک‌هزار و چهار فقره تارنمای قمار انجام گرفته که منجر به تشکیل ۳۹۲ فقره پرونده قضائی با گردش مالی بیش از ۹۶ میلیارد تومان و مسدودسازی بیش از  ۹ میلیارد تومان شده است.

رییس پلیس فتا ناجا در ادامه به مهم ترین پرونده‌های این حوزه در سال ۹۸ نظیر شناسایی یکی از متهمان حرفه‌ای در حوزه طراحی و پشتیبانی سایت‌های قمار در خارج از کشور و اخذ اعلان قرمز بین‌المللی و استرداد وی به داخل کشور به همراه دستگیری اعضای دو باند قمار توسط پلیس فتا استان‌های البرز و غرب استان تهران اشاره کرد.

مجید افزود: در مجموع، ۱۵ نفر از اعضای دو باند مورد نظر در استان‌های البرز، مازندران، گیلان، گلستان و آذربایجان شرقی دستگیر و  ۳۵ فقره کارت بانکی به نام افراد غیر از آنها کشف شده است. وی از شهروندان و کاربران خواست در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.

بنر
بنر