بنر

بانک تجارتی ایران و اروپا

سه شنبه ، 12 شهریور 1387 ، 15:26


تاریخچه بانک تجارتی ایران و اروپا


بانك تجاري ايران و اروپا در سال 1971 ميلا‌دي با سرمايه اوليه شش ميليون مارك به همت جمعي از بازرگانان آلمان تاسيس شده و سرمايه آن در حال حاضر 330 ميليون يوروست كه بنا بر برنامه اقتصادي طراحي شده در سال 2012 ميلا‌دي به 700 ميليون يورو خواهد رسيد.  
به صورت سمبليك 10 ميليون يورو سرمايه براي شعبه ايران در نظر گرفته شده است ولي فعاليت بر اساس كل سرمايه اوليه بانك است. اين بانك قبل از پيروزي انقلاب اسلامي در آلمان فعاليت داشته است و هم اکنون تنها بانك اروپايي با مالكيت ايراني است كه در چارچوب، تحت ليسانس و قوانين اتحاديه اروپا فعاليت مي‌كند؛ دفتر مركزي اين بانك نیز در هامبورگ قرار دارد و با پاسپورت اروپايى ، ثبت شده در كشور آلمان و تحت مقررات نظارتى اين كشور است.

بانک تجارتی ایران و اروپا در ایران
از آنجا که بانک تجارتي ايران و اروپا، بانکي  اروپايي است لذا تحت مقررات و قوانين بانکي و نظارتي اروپا فعاليت مي کند ؛ اين بانك، اولين بانك خارجي بود كه در سال 2005 ميلا‌دي در جزيره كيش آغاز به كار كرده و هم اکنون در تهران نيز صاحب شعبه شده است.
بانک تجارتي ايران و اروپا که بانک صنعت و معدن سهامدار اصلی  آن و نیز بانک ملت و تجارت از دیگر سهامداران عمده آن به شما می آیند و هيات عامل ايراني آن نیز توسط بانك صنعت و معدن انتخاب مي شوند در سال 2007 ميلادي بيش از شش ميليارد يورو اعتبارات اسنادي را راهبري کرد که باتوجه به حجم بالاي عمليات بانکي سود آن در سال 2007 نسبت به مدت مشابه سال قبل به ميزان دو برابر افزايش يافته و باتوجه به موفقيت عملکردي توانسته است در بين بيش از دو هزار موسسه مالی در آلمان به رتبه هشتاد و ششم دست يابد.
اين بانک با بهره گيري از ابزارهاي نوين بانکي در عرصه بين المللي، علاوه بر تامين مالي طرح هاي داخلي، با بهره گيري از متخصصان سرمايه گذاري آماده ارائه خدمات کارشناسي و مشاوره اي به تجار و سرمايه گذاران ايراني و اروپايي نیز می باشد.

اهم فعالیت ها و خدمات بانک تجارتی ایران و اروپا در ایران
عمده فعالیت شعبه تهران این بانک کارهای روتین بانکی به ارز و پرهیز از معاملات خرد است، همچنین از دیگر فعالیت های عمده این بانک ارائه تسهیلات در زمینه های صنعت وتجارت بر پایه واردات و صادرات به بخش های خصوصی و دولتی است.
البته به نظر می رسد افرادی كه در زمینه  فعالیت های  تجارى صنعتى و يا صادرات فعالیت دارند همكارى بيشترى با اين بانك داشته باشند ،اگر چه به عقیده مسئولین این بانک به زودی همه افراد به صورت حقیقی و حقوقی می توانند با این بانک فعالیت داشته باشند.
از دیگر  برنامه های این بانک همکاری با شرکت های خارجی که قصد فعالیت در ایران را دارند و همچنین اجرای تعهدات سیستم بانکی و همکاری تنگاتنگ با بانک های ایرانی را می توان نام برد.
البته امید است بانک ايران و اروپا در زمينه تامين مالي معاملات ايران با کشورهاي آسیایی، اروپایی، استراليا و ساير نقاط جهان که کمبود آن به روشنی نمایان است نقش موثري داشته باشد.
همچنین بانک تجارتي ايران و اروپا در ايران، علاوه بر تسريع در جذب سرمايه گذاري خارجي، باتوجه به تسهيلات ارزان و متنوعي که ارائه مي دهد، می تواند به رقابتي شدن نظام بانکي کشور با نظام بانکي بين المللي منجر شود.

نحوه عملكرد و نوع خدمات بانک تجارتی ایران و اروپا
خدمات اين بانك به صورت عمليات عمده بانكى و در مرحله نخست با پول خارجى است ونرخ سود و سایر شرایط  تسهيلات اين بانك مطابق استانداردهاى بين المللى و بر پايه نرخ يورو است . اين بانك به همه متقاضياني كه بتوانند با کشور های خارجی در چارچوب نظامات بين‌المللي تبادل داشته باشند، تسهيلا‌ت مي‌دهد ولي كل تسهيلا‌ت قابل پرداخت بنا بر ضوابط آلمان 25 درصد پايه سرمايه است و فعلاً هم سپرده ریالی نمی پذیرد.
ارائه تسهيلات در زمينه صنعت و تجارت بر پايه واردات و صادرات به بخش هاى خصوصى و دولتى و همكارى با شركت هاى خارجى كه قصد سرمايه گذارى در ايران دارند از مهمترين فعاليت شعبه تهران اين بانك است، همچنین در این بانک سعی بر این است که همکاری نزدیکی با بانک های ایرانی داشته باشد.لیست خدمات مد نظر در بانک تجارتی ایران و اروپا

افتتاح حساب جاري و سپرده
اعتبارات اسنادي
ضمانت نامه هاي ارزي
امور مربوط به صادرات و واردات
صدور دسته چک
ايجاد روابط کارگزاري بانکي
پرداخت هاي داخلي و بين المللي
تنزيل اعتبارات اسنادي مدت دار ايراني
خريد و فروش ارز
صدور کارت هاي اعتباري
اعطاي تسهيلات براي خريد کالاهاي بورسي
مديريت نقدينگي منابع مالي
و. . .

فعالیت های کنونی بانک تجارتی ایران و اروپا در ایران
با توجه به اینکه بانک تجارتی ایران واروپا به تازگی در تهران فعالیت خود را شروع کرده فعلاً قادر به ارائه تمامی خدمات مذکور و مدنظر نمی باشد، لذا خدمات در حال حاضر این بانک تازه تاسیس  به شرح زیر می باشد:
1. ارائه خدمات بانکداری بین المللی (ارزی) شامل اعتبارات اسنادی وارداتی و صادراتی، ضمانت نامه های ارزی (حسن انجام کار ،پیش پرداخت و شرکت در مناقصه) و ارائه تسهیلات اعتباری و تامین مالی کوتاه مدت ارزی به واردکنندگان و صادرکنندگان کالا و خدمات .
2. تامین مالی پروژه های صنعتی و تولیدی که تحت حمایت و ضمانت بانک مرکزی ج.ا.ا یا بانک های دیگر تحت عنوان بانک عامل می باشند.
3. خرید اسناد دیون و تعهدات بانکی ایرانی در رابطه بااعتبارات اسنادی مدت دار وغیره.
4. افتتاح حساب های جاری با حداقل میانگین ماهانه موجودی 15000 یورو و صدور حواله های ارزی در چارچوب مقررات بین المللی .
5. افتتاح سپرده های مدت دار با سررسید بیش از 6 ماه و به مبلغ 50000 یورو  به بالا.

اطلاعات شعب بانک تجارتی ایران و اروپا در ایران
آدرس : سعادت آباد بلوار پاکنژاد بلوار پیام نبش خیابان شهید آهنگرانی ( پرواز ) پلاک 2 و 8
وب سایت: www.eihbank.com
شماره تماس : 22149520 - 22149560
E-Mail: info(at)eihkish.de
بنر
بنر
بنر
بنر