بنر

درقاب تصویر/ یادگار علی حاتمی و خاطره هایش

يكشنبه ، 4 تیر 1391 ، 09:24

علی حاتمی را سعدی سینمای ایران می گویند که به حق لقبی در خور شخصیت و خدمات وی است. حاتمی گذشته ار فیلم های به یاد ماندنی و فاخری که ساخت، یادگاری بزرگی را برای سینمای ایران به جا گذاشت و آن شهرک سینمایی غزالی است.

هنگام ساخت هزار دستان حاتمی به دکوراتوری از تهران قدیم نیاز داشت. بنابراین از یک دکراتور ایتالیایی کمک گرفت و باکمک عکس های موجود از تهران قدیم این بنا در ایتالیا طراحی وساخته شد و در ایران نصب شد.

این شهرک مکان‌های مختلفی را در دل خود بازسازی کرده، از فیلادلفیای 270 سال پیش از میلاد با کاخ دقیانوس و اورشلیم 17 سال پیش از میلاد با کاخ هیرود، خانه زکریا، خانه حضرت مریم(ع)، بازارچه، هیکل سلیمان و مسجد کوفه گرفته تا کاشان و نیشابور دوران صفویه و شهر هرات.

در شهرک غزالی همچنین می توان  میدان توپخانه ،ساختمان عدلیه،خیابان لاله زار،سینما تابان،گراند هتل،عکاسخانه و چند مغازه دیگر را دید.

لوکیشن های فیلم هایی نظیر هزاردستان،شیخ مفید،سربداران،هشت بهشت،کاراگاه علوی،کفش های میرزا نوروز و... در این شهرک بوده است. ضمنا برای فیلم های امام علی (ع) و تنهاترین سردار قسمتی از کوفه نیز در این شهرک ساخته شد. در دل خیابان لاله زار کوچه ای برای فیلم تختی ساخته شد که نشانگر محله قدیمی خانی آباد است.

بخش هایی از دکور سریال مریم مقدس و یوسف پیامبر هم در این محدوده ساخته شده است.

این مکان این روزها به شکل موزه درآمده و بازدید از آن برای عموم آزاد است.

نشانی:

بزرگراه شهید لشگری ;کیلومتر 15 خیابان 55 ام روبروی شرکت سایپا

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

► درقاب تصویر/ زنان شالیکار لنگرود
درقاب تصویر/ یاد آوری یک جاذبه زیبای تهران ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر