بنر

پرداخت پول بدون مصرف!

چهارشنبه ، 10 ارديبهشت 1393 ، 10:37

مسئولان وزارت نیرو به مردم هشدار دادند: بخش عمده ای از دلایل افزایش بار مالی قبوض برق مصارف پنهان این انرژی در منازل است به طوری که مشترکان بدون استفاده از برق باید هزینه‌های مصرف آن را بپردازند.

به گزارش خبرنگار مهر، برای تابستان سال جاری پیش بینی می شود پیک مصرف برق ایران به 50 هزار مگاوات افزایش یابد و عملا در صورت بهره برداری از 10 واحد جدید نیروگاهی با ظرفیت 1300 مگاوات، برای روزهای گرم تابستان کشور با کسری 2000 مگاواتی روبرو است.

بر این اساس پس از تصویب و ابلاغ تعرفه‌های جدید برق و افزایش 24 درصدی قیمت این انرژی پاک با اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، دولت برای کاهش مصرف برق در دوران پیک تابستانی ساز و کارهای تشویق و جریمه مشترکان کم مصرف و پر مصرف برق را در دستور کار قرار داده است.

مطابق با تعرفه های تشویقی آن دسته از مشترکانی که در ساعات پیک مصرف (ساعت 11 صبح تا 14 بعدازظهر و 19 عصر تا 23 شب) با خاموش کردن لوازم اضافی برقی همچون ماشين لباسشويي، ظرفشويي، اتو، پلوپز و لامپ‌هاي غير ضروری مصرف برق خود را کاهش دهند تعرفه محسابه برق آنها به صورت کم باری و به نصف کاهش می یابد.

محمدجواد شريفي معاون هماهنگي و نظارت بر خدمات مشتركين توانير با ياد‌آوري اينكه هزينه هر كيلووات ساعت برق مصرف خانگي در ساعات كم باري به ميزان 18.6 تومان مشمول تخفيف نسبت به ساعات ميان باري خواهد شد، گفته است: با مصرف برق در ساعات پيك به ميزان 37.2 تومان به ازای هر كيلووات ساعت بر مصرف ساعات پيك افزوده خواهد شد كه در صورت كاهش مصرف در ساعات پيك اين هزينه را نخواهند پرداخت.

علاوه بر این برای تابستان سال جاری سازمان بهره‌وری انرژی ایران هم همزمان با روشن شدن دستگاه‌های سرمایشی راهکارهای جدیدی را به منظور کاهش مصرف برق و در نهایت کاهش 10 درصدی بار مالی قبوض مشترکان خانگی ارائه کرده است.

آمارهای رسمی نشان می دهد که در شرایط فعلی در روزهای پیک تابستانی 16 هزار مگاوات از مصف برق کشور توسط دستگاه‌های سرمایشی همچون انواع کولر گازی، آبی و اسپیلت ها مصرف می شود که استفاده از این دستگاه‌ها علاوه بر افزایش پیک مصرف تابستانی منجر به صدور قبوض نجومی برق مشترکان خواهد شد.

از این رو استفاده از کولرهای آبی به جای کولرهای گازی در مناق خشک، انتخاب کولر دارای برچسب انرژی A و بالاتر، اجرای به‌موقع سرویس، نگهداری و تعمیر پیشگیرانه، تمیز کردن فیلتر و کندانسور، استفاده از پنجره با شیشه دوجداره، نصب کولرها در مسیر باد و زیر سایبان از مهمترین راهکارهای کاهش 10 تا 30 درصدی مصرف برق مشترکان خانگی خواهد شد.

هزینه‌های پنهان قبوض نجومی برق را بشناسید؟

به گزارش مهر، یخچال و فریزر یکی از مهمترین لوازم خانگی بوده به صورت شبانه روزی برق مصرف می کند در این بین احمدرضا توکلی مدير بخش ساختمان سابا با بیان اینکه يخچال و فريزر خانگي تنها 28 درصد مصرف برق را به خود اختصاص مي‌دهند، گفت: در حال حاضر تولید يخچال فريزر و كولرهاي آبي با مصرف انرژي A و بالاتر در داخل کشور تولید می شود.

این مقام مسئول دمای مطلوب برای فصل تابستان را بین 24 تا 26 درجه عنوان کرد و افزود: در تابستان به‌ازاي هر يك درجه كاهش دما، به‌طور متوسط پنج درصد در مصرف انرژي صرفه‌جويي مي‌شود.

حسین سجادی مديرعامل سابا هم از ظرفیت صرفه‌جويي 60 درصدي برق در واحدهاي مسكوني با مدیریت مصرف پنهان برق مشترکان خبر داد و افزود: اتصال شارژر موبايل، رايانه، لوازم صوتي و تصويري به پريز بدون استفاده از آنها جزو مصارف پنهان برق است كه با شناسايي و حذف آنها به‌تنهايي 10 درصد در مصرف برق صرفه‌جويي مي‌شود.

این مقام مسئول با بیان اينكه اصلاح سامانه روشنايي و جايگزيني سامانه‌های موجود همچون لامپ های LED با سامانه‌هاي پربازده ازجمله اقدام‌های كم‌هزينه‌اي است که منجر به کاهش بار مالی قبوض برق خواهد شد، تصریح کرد: اصلاح سامانه‌هاي روشنايي موجب صرفه‌جويي 20 درصدي صرفه جویی شده ضمن آنکه با توجه به پلكاني بودن هزينه‌هاي مصرف برق، مي‌توان هزينه برق را در پله‌هاي پايين‌تر مديريت كرد.

وي 10 درصد مصرف برق پنهان دربخش‌هاي تجاري، خانگي و اداري را مربوط به مصارف پنهان (stand by) دانست و افزود: مردم به مصارف پنهان برق توجه کنند تا بدون استفاده از برق مجبور به پرداخت هزینه‌های آن نشوند.

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

 

► نرخ ارز،طلا وسکه نیم روز 10 اردیبهشت 93
9 استراتژی برای صرفه جویی در زندگی روزمره ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر