اسامی 20 بدهکار بزرگ هر بانک در قوه قضائیه

يكشنبه ، 11 خرداد 1393 ، 12:50


معاون اقتصادی بانک مرکزی، از تخلیه هیجانات از بازار ارز سخن گفت و با بیان اینکه بانک مرکزی به دنبال تثبیت نرخ ارز نیست، گفت: 20 بدهکار عمده هر بانک که در مرحله حقوقی بودند، توسط رئیس کل بانک مرکزی به رئیس قوه قضائیه ارجاع شده تا اقدامات بعدی برای آنها صورت گیرد.
خبرگزاری مهر: معاون اقتصادی بانک مرکزی، از تخلیه هیجانات از بازار ارز سخن گفت و با بیان اینکه بانک مرکزی به دنبال تثبیت نرخ ارز نیست، گفت: 20 بدهکار عمده هر بانک که در مرحله حقوقی بودند، توسط رئیس کل بانک مرکزی به رئیس قوه قضائیه ارجاع شده تا اقدامات بعدی برای آنها صورت گیرد.

پیمان قربانی امروز در نشست خبری در پاسخ به سئوال خبرنگار ما در مورد میزان افزایش ارزش پول ملی اظهار داشت: ارزش پول ملی با معیارهای مختلفی سنجیده می شود. این مقوله دو بعد دارد، اول اینکه با پول ملی چه میزان کالا در داخل خریداری می شود و ارتباط آن با تورم چگونه است و دوم اینکه در خارج از کشور چه کالا و چه میزان ارز را می توان خریداری کرد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با اعلام اینکه بانک مرکزی به دنبال تثبیت نرخ ارز نیست، زیرا این امر عامل ایجاد فشار در بازار ارز می‌شود و در تضاد با ایجاد مقاومت در اقتصاد است، افزود: بانک مرکزی از روند با ثبات در بازار ارز حمایت می کند و این موضوع از متغیرهای بنیادین این بازار است.

وی با اعلام اینکه ارزش پول ملی به صورت اسمی و واقعی افزایش یافته است، تصریح کرد: متوسط نرخ ارز در خرداد سال گذشته 3 هزار و 580 تومان بوده که طی ماه های آتی و پس از بروز انتظارات مثبت و اقدامات دولت و بانک مرکزی روندی کاهشی در پیش گرفته که در اسفند ماه به 3 هزار تومان رسید، همچنین در فروردین و اردیبهشت ماه نیز این نرخ کمتر از 3 هزار و 300 تومان بود، این در حالی است که برخی از بازرها مانند بازار سرمایه نیز دچار برخی التهابات شد.

قربانی با اشاره به تحولات نرخ ارز گفت: نرخ ارز کاهش مناسبی داشته و روند هیجانات این بازار تخلیه شده و بازار ارز باثبات‌تر شده است به طوری که تلاطم آن به شدت کاهش یافته است. در عین حال، بانک مرکزی بدون رویکردهای قبلی خود مانند پیش فروش سکه، عرضه سکه و ارز در بازار ارز سیاست‌گذاری می کند.

معاون اقتصادی بانک مرکزی، سیاست های بانک مرکزی در این راستا را تعمیق مرکز مبادلات ارزی، بهبود کیفیت ذخایر ارزی و... بدون عرضه ذخایر ارزی بانک مرکزی در بازار اعلام کرد و افزود: نرخ اسمی ارز کاهش یافته است. سال گذشته تورم کشور حدود 34.8 درصد بود بنابراین آنچه مهم است ثبات بازار ارز بوده که به خوبی حفظ شده است.

پروژه حذف صفرها از دستور کار خارج نشده است

وی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت و بررسی های حذف صفرها از پول ملی گفت: این پروژه پیش از این به صورت وسیع در بانک مرکزی مورد بررسی قرار گرفته بود، اما الزامات زیادی دارد. اجرای این برنامه آمادگی یکی دو ساله در کشور می‌خواهد به طوری که باید تعداد اسکناس‌ها کاهش یابد، نظام‌های حسابداری اصلاح شود و نرم افزارهای فروش تغییر کند. در عین حال، حجم مناسبی از اسکناس‌های جدید چاپ و نرخ تورم به محدوده پایین و باثبات برسد.

قربانی خاطر نشان کرد: پروژه حذف صفرها از پول ملی هیچگاه از دستور کار بانک مرکزی خارج نشده اما به رعایت مناسب الزامات و رعایت پیش نیازها به نحو مکفی موکول شده است.

اسامی 20 بدهکار بزرگ هر بانک در قوه قضائیه

معاون اقتصادی بانک مرکزی در مورد اعلام اسامی بدهکاران بزرگ بانکی بیان کرد: یکی از معضلات سیستم بانکی کشور برای خروج غیرتورمی از رکود، بازگرداندن مطالبات غیرجاری به چرخه بازار رسمی کشور و بازپرداخت مطالبات بانک ها است. مقوله ثبات مالی در کشور، از نقاط آسیب پذیر نظام مالی است.

این مقام مسئول در بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی نسبت به مطالبات معوق بانکی حساسیت دارد، به طوری که اخیرا اسامی 20 بدهکار عمده هر بانک که در مرحله حقوقی بودند، توسط رئیس کل بانک مرکزی به رئیس قوه قضائیه ارجاع شده تا اقدامات بعدی برای آنها صورت گیرد.

نرخ سود سپرده بانکی

وی در مورد تعیین نرخ سود سپرده های بانکی گفت: متاسفانه در اواخر سال گذشته رقابتی غیرمنطقی از بابت رعایت اصول منابع و مصارف در نظام بانکی شکل گرفت و جنگ قیمتی نرخ سود سپرده های بانکی صورت گرفت و بانکها، نرخ‌هایی را اعلام می کردند که با روند آتی اقتصاد و متغیرها سازگار نبود.

قربانی ادامه داد: با توجه به روند تورمی در کشور، اگر بانک مرکزی به وضعیت نرخ سود سپرده های بانکی نمی پرداخت، مشکلاتی برای نظام مالی کشور ایجاد می شد که بانک مرکزی نسبت به تبعات این رفتار به بانکها گوشزد کرده و آن را تشریح کرده بود، این در حالی است که یک تلاطم و عدم تجانس در بانکها رخ داده بود و بانک مرکزی از راستای ثبات اقتصادی به این مقوله وارد شد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه در نهایت بانک مرکزی از نرخهای مورد توافق کانون بانکها، شورای هماهنگی بانکهای دولتی و موسسات اعتباری حمایت کرد، گفت: بانک مرکزی نرخی را برای بانکها تعیین نکرد، این در حالی است که سودهای سپرده گذاران قبلی نیز به قوت خود باقی بود، در عین حال عملکردها نشان داد که با وجود تغییر و کاهش نرخ سود سپرده ها سایر بازارها در آرامش به سر می‌برند همچنین نرخ های سود تعیین شده حتی در شهرستان ها نیز رعایت می شود.

این مقام مسئول در بانک مرکزی در ادامه از برنامه اصلاح سایر مولفه های پولی در بانک مرکزی و ارائه آن به صورت پیشنهاد به شورای پول و اعتبار و اتخاذ تصمیمات لازم در این زمینه به زودی خبر داد و گفت: بانک مرکزی نسبت به سپرده گذاری در موسسات غیرمجاز حساسیت نشان می دهد، زیرا موسسات بدون مجوز عامل اختلال در بازار پولی کشور هستند.

حرکت بانکها به سمت عقود مبادله‌ای

وی در مورد تعیین نرخ سود تسهیلات بانکی نیز گفت: بانک مرکزی توازن بین نرخ و دسترسی به تسهیلات را مدنظر دارد. همچنین در نظر دارد که نرخهای سود متناسب با اقتضائات کلان کشور و کارکردهای آن تعیین شود، این در حالی است که بانکها به سمت عقود مشارکتی حرکت کردند و به عقود مبادله ای کمتر توجه داشتند که بانک مرکزی در نظر دارد این مقوله را احیا کند. بنابراین تنظیمات نرخ سود تسهیلات در تجانس و همسو با نرخ  سود سپرده ها با رعایت محاسبات فنی خواهد بود. بانک مرکزی هیچگاه چراغ سبزی در مورد نرخ سود به بانک‌ها نشان نداده است.

قربانی در مورد از سرگیری پرداخت وام ازدواج گفت: سال گذشته منابع قرض الحسنه وام ازدواج 7 درصد کاهش یافت. در عین حال، با وجود اینکه منابع قرض الحسنه برای پرداخت وام ازدواج کاهش یافته، ولی مصارف مستمرا اضافه شده و بانک مرکزی در تلاش است که در این زمینه گشایش ایجاد شود.

► بازار خود را با 7 گام معرفی کنید
100 میلیون سیم کارت برای 80 میلیون نفر! ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر