بنر

بانک ها تا کی وام نمی دهند؟

دوشنبه ، 4 شهریور 1387 ، 09:56
 
 
علیرغم موافقت ها و مخالفت ها با بسته سیاستی- نظارتی بانک مرکزی امروز پس از گذشت حدود یک ماه از ابلاغ این بسته، بانکهای عامل در اعطای تسهیلات کوتاهی می کنند و صرفاً به مشتریان خاص و مورد علاقه خود وام می دهند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، پس از اینکه بعد از فراز و نشیب های زیاد بسته سیاستی- نظارتی سیستم بانکی کشور، نرخ سود بانکی را 12 درصد به صورت دستوری تعیین کرد به گفته رییس بانک مرکزی بانکها مکلف به پرداخت وام در کلیه حوزه ها شدند.
علیرغم موافقت ها و مخالفت های بسیار حدود یک ماه از ابلاغ این بسته به بانک ها می گذرد ولی در حال حاضر تنها وامی که بانک ها به راحتی اعطا می کنند وام ازدواج است.
آن هم در صورتی است که متقاضی از طرف صندوق مهر رضا معرفی نامه ای را تهیه کرده و به شعبه ای از بانک ها معرفی شده باشد.
البته در سایر حوزه ها نیز بانک ها آماده ارایه تسهیلات هستند، لیکن این تسهیلات صرفاً به مشتریان خوش حسابی پرداخت می شود که موجودی حساب آنها حداقل شش ماه تا یکسال آنچنان بانک را منتفع ساخته باشد که دیگر بهانه ای از طرف بانک ها برای پرداخت وام به مشتری نمانده باشد.
همچنین بانک ها تمایل دارند در حوزه هایی چون بازرگانی، تولید و اخیرا در بخش ساختمان با شرایط جدید تسهیلات بپردازند.
شرایط شرکت های بازرگانی و تولیدی برای دریافت وام باید بگونه ای باشد که در ابتدا اعتبار آن شرکت به تایید بانک رسیده باشد و در وهله بعد بانک از آینده و سود آوری سرمایه گذاری انجام شده در آن شرکت مطمئن بشود.
در این راستا بانکها همانطور که در بالا ذکر شد تمایل دارند به شرکت های ساختمانی نیز با شرایط جدید اعتبار و تسهیلات پرداخت کنند.
در این حوزه اعطای تسهیلات با شرایط زیر انجام می شود:
اولا وثیقه ملکی که این شرکت ها نزد بانک می گذارند باید چشمگیر باشد،ثانیا حتما دفتر شرکت ساختمانی یا پروژه در حال ساخت در محدوده بانک باشد.
قسمت بعدی که از دو قسمت قبلی مهمتر است قراردادی است که بانک با شرکت منعقد می سازد به نحوی که پرداخت وام در سه مرحله انجام شود و نرخ سود تسهیلات در پایان ساخت و با کارشناسی از طرف کارشناس بانک متناسب با میزان سود نهایی شرکت ساختمانی محاسبه شود.
یکی دیگر از تسهیلاتی که در بانک های خاص پرداخت می شود وام جعاله تعمیرات مسکن تا سقف یک میلیون و 400 هزار تومان است که آن هم صرفا به متقاضیانی تعلق می گیرد که موقعیت ملک آنها در محدوده بانک باشد.
براساس این گزارش، در شرایط کنونی نرخ سود تسهیلات اعطایی در کلیه بخش ها غیر از مسکن 12 درصد در نظر گرفته می شود.
با توجه به گزارش بالا نیاز به تامل است که ابلاغ بسته سیاستی، نظارتی چه گره ای را از وضع اعطایی تسهیلات باز کرده است، غیر از اینکه بانک ها به واسطه نرخ پایین سود از اعطای تسهیلات به متقاضیانی عام خودداری می کنند؟!

► کارکرد ايران چک مشابه اسکناس درشت است
پرداخت 64میلیون یورو تسهیلات به مشتریان تجاری ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر