بنر

جزئیات ادغام بانک تات /تکمیلی

يكشنبه ، 17 ارديبهشت 1391 ، 08:51

بانکی کلیه اخبار مربوط به ادغام بزرگ را بدون دخل و تصرف به اطلاع کاربران عزیز می رساند


با لغو مجوز از سوی شورای پول و اعتبار به دلیل انجام تخلفات عدیده و طی نکردن مسیر قانونی تاسیس، بانک تات منحل شد.

بر اساس این گزارش، احتمالاً بانک مذکور با دو مؤسسه مالی و اعتباری پیشگامان و صالحین ادغام و در نهایت بانک بزرگ‌تری را تشکیل خواهد داد. برخی گزارش‌ها از عنوان بانک "مردم" برای این بانک تازه تاسیس و ادغامی حکایت دارد.

 

بنابراین گزارش، با توجه به ادغام این بانک با دو مؤسسه مالی و اعتباری دیگر، سهامداران و افرادی که در این بانک و مؤسسات سپرده‌گذاری کرده‌اند، عملا سپرده‌های آنها به بانک بزرگ‌تری منتقل خواهد شد و لذا جای نگرانی وجود ندارد.

پیش از این عزت‌الله یوسفیان ملا با بیان اینکه براساس مصوبه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی مجوز یکی از بانک‌های خصوصی لغو خواهد شد، اظهار داشت: هیئتی در این ستاد وجود دارد که به تخلفات رسیدگی می‌کند و مقرر شد تمام بانک‌هایی که مسیر قانونی تاسیس را طی نکرده‌اند مجوز فعالیت آن لغو شود.

وی در پاسخ به این  سوال که آیا بانک مورد نظر متخلف بوده گفت: این بانک قطعاً مسیر قانونی برای دریافت مجوز  فعالیت را طی نکرده است.

پیش از این برخی مسئولان بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار از بررسی لغو مجوز فعالیت بانک "تات" و ادغام آن با دو مؤسسه مالی و اعتباری خبر داه بودند که با لغو مجوز فعالیت از سوی شورای پول و اعتبار این بانک رسما منحل شد.

فارس

جزئیات تخلفات تات

شورای پول و اعتبار حدود چهار ماه قبل به دلیل تخلفات گسترده بانک تات، ادغام این بانک با موسسه مالی و اعتباری صالحین و پیشگامان کویر یزد را تصویب کرده بود.

به گزارش مهر، اواسط سال ۹۰ بود که شورای پول و اعتبار موضوع تخلفات بانکی بانک تات را مورد بررسی قرار داد و اوایل اسفندماه نیز این موضوع در دستور کار ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی قرار گرفت.

در نهایت شورای پول و اعتبار حدود چهار ماه قبل به دلیل تخلفات گسترده بانک تات، ادغام این بانک با موسسه مالی و اعتباری صالحین و پیشگامان کویر یزد را تصویب کرد.

در این میان، عزت الله یوسفیان ملا عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی همان زمان در گفتگو با مهر از لغو مجوز فعالیت یک بانک خصوصی به دلیل دورزدن قانون و همچنین اختلال در فعالیتهای بانکی خبر داده ابود.

بررسی اسناد موجود درباره تخلفات بانک تات حاکی از آن است که اسفندماه سال ۸۹ بخش بازرسی بانک مرکزی گزارشی از فعالیت این بانک تهیه و در اختیار محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی قرار داد.

بهمنی پس از اطلاع از محتویات این نامه، در نامه ای خطاب به قائم مقام وقت بانک مرکزی می‌نویسد: "گزارش بسیار اسف بار است. مگر می‌شود منابع بانک که متعلق به مردم است، به طرق مختلف مورد سو‌ءاستفاده قرار داد؟ مگر می‌شود به شرکتهای وابسته و سهامداران دیگر تسهیلات پرداخت کرد. مگر می‌شود ذی‌نفع واحد را مورد توجه قرار نداد؟ و بیش از سرمایه ( آورده سهامداران) به اشکال مختلف از بانک خارج نمود و یا سپرده گذاری نزد موسسه دیگر کرد که آنها به شرکت وابسته تسهیلات بدهند؟"

رئیس کل بانک مرکزی به قائم مقام وقت خود ( سید حمید پورمحمدی) تصریح می‌کند:" وقتی این تخلفات را مشاهده می‌کنید، چرا اقدامی صورت نمی‌گیرد. در این گونه موارد مماشات باعث تسری تخلفات می‌شود. پس از احراز تخلفات، متخلفین به کمیسیون انتظامی بانکها فرستاده شوند."

از مهمترین محورهای اساسی گزارش بازرسی بانک مرکزی درباره بانک تات، حضور در بازار بین بانکی بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی، در معرض ریسک قرار دادن منابع بانک از طریق تامین مالی شرکتهای وابسته، اعطای تسهیلات به بانک در شرف تاسیس، خرید سهام بانک و نگهداری آن تحت عنوان سهام امانی، وثیقه قرار دادن سهام بانک در قبال تسهیلات اعطایی اشاره شده است.

تات منحل نمي‌شود، ادغام مي‌شود

مدير روابط عمومي بانك تات با تاكيد بر اين‌كه بانك تات منحل نشده است، عنوان كرد: طبق مصوبه‌ي شوراي پول و اعتبار بانك تات با موسسه‌هاي صالحين و پيشگامان ادغام خواهد شد و بانك جديد با 500 شعبه به عنوان بزرگ‌ترين بانك خصوصي از نظر تعداد شعب، كار خواهد كرد.

ترابيان در گفت‌وگو با خبرنگار بانك و بيمه خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در مورد وضعيت بانك تات گفت: حدود سه ماه پيش شوراي پول و اعتبار تصويب كرد كه بانك تات با موسسه‌هاي صالحين و پيشگامان ادغام شود و بانكي با نام جديد تاسيس شود. اين موضوع، موضوع جديدي نيست.

وي ادامه داد: بانك تات تابع دستورات شوراي پول و اعتبار و بانك مركزي است و اصلا اين چنين نيست كه بانك منحل شود.

ترابيان با بيان مجدد اين‌كه بانك تات منحل نشده است، افزود: اين بانك در حال ادغام است و مجمع بانك هم تصويب كرده كه اين مصوبه اجرا شود و پروسه‌ي ادغام در حال انجام است.

به گفته‌ي وي، در اين پروسه ادغام، سپرده‌اي جابه‌جا نمي‌شود و بانكي با 500 شعبه راه‌اندازي خواهد شد كه بزرگ‌ترين بانك خصوصي از نظر تعداد شعب خواهد بود.

ترابيان در مورد نام بانك جديد ياد‌آور شد: هرچند پيشنهاد بانك "تات" يا "مردم" است، اما نام آن را بانك مركزي بايد بپذيرد.

مدير روابط عمومي بانك تات در مورد پروسه ادغام عنوان كرد: بايد يك برنامه‌ي جديد تدوين و سپس به بانك مركزي و شوراي پول و اعتبار داده شود.

وي با اشاره به فعاليت كميته‌اي براي انجام امور مربوط به ادغام بانك تات و دو موسسه‌ي مالي خاطر نشان كرد: منابع بانك تات اكنون در حال رشد است و بانك‌هاي ديگري كه با بانك تات كار را شروع كردند، يك پنجم بانك تات هم منبع ندارند.

ترابيان در پايان خاطر نشان كرد: هم‌اكنون هياتي كارشناسي از بانك تات و دو موسسه‌ي مالي مربوطه زير نظر بانك مركزي در حال انجام كارهاي كارشناسي و برآورد دارايي‌ها هستند.

 

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

► در قاب تصویر/ تابش "سوپرماه" بر فراز زمین!
تاجر عصبانی رئیسش را به خاطر پول از پا درآورد + عکس ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر