تراکنش چیست؟وچرا بعضی تراکنش ها ناموفقند؟

سه شنبه ، 7 خرداد 1392 ، 11:44

 

این روزها هرکاری که در اینترنت بانک، موبایل بانک و اس ام اس بانکتان انجام می دهید به تراکنش ربط دارد. در واقع روز به روز بر تعداد دفعاتی که این واژه را می بینیم و می شنویم افزوده می شود اما معنای تراکنش چیست و به چه کاری می آید؟

به گزارش بانکی دات آی آر، به عمل اجرای دستورات در سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی تراکنش می گویند. به عبارت خیلی ساده تر  تراکنش به عمل اجرای دستورات کاربر در بانک اطلاعاتی می گویند. تراکنش می تواند موفق یا ناموفق باشد.

تفاوت اصلي يك تراكنش با يك برنامه معمولي در محيط غير بانكي اين است كه تراكنش همواره دست های خود را به نشانه تسلیم در برابر نظام مديريت بانك اطلاعات (DBMS )بالا می برد و اين نظام در اعمال هرگونه كنترل و حتي به تعويق انداختن و ساقط كردن آن آزادي عمل دارد.

هدف اصلي از اينگونه كنترل ها و حذف و تعويق ها حفظ جامعيت و صحت بانك اطلاعات است .در بانك اطلاعات آنچه در درجه اول اهميت قرار دارد "داده" است نه برنامه .

عوامل اصلی تراکنش های ناموفق

عدم موفقیت در دریافت سرویس از شبکه‌ی شتاب عموما به ‏سرورهای شتاب مربوط نمی‌شود و در اغلب موارد عدم پول‌گذاری ‏و خرابی خودپرداز عوامل اصلي تراکنش‌های ناموفق است.‏

در كنار دو مورد يادشده مواردی چون اشکال ‏در سوییچ‌کارت بانک پذیرنده، اشکال در تارگاه فروشگاه ‏الکترونیک و یا تارگاه (وب سايت)بانک پذیرنده، اشکال در ‏سوییچ کارت بانک مقصد، اشکال در سامانه‌ی بانکداری متمرکز ‏بانک مقصد، اشکال در هر یک از خطوط و وسایل ارتباطی که ‏دارای پشتیبان نیستند و قطع برق و شبکه‌ی شعب به خصوص در ‏شعبی که از برق اضطراری استفاده نمی‌کنند از دلايل ديگري ‏است كه گاه مشتریان شتاب را با مشكل رو به رو مي‌كند.

 

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

► هکرهای چینی گریبان پنتاگون را گرفتند
تیم ملی والیبال با حمایت بانک سامان راهی لیگ جهانی شد+عکس ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر