موبایل بانکینگ و چالش های پیش روی آن

دوشنبه ، 20 خرداد 1392 ، 11:41

گذشت آن زمان که یک خط تلفن همراه برای خریداران بیش از یک میلیون تومان آب می خورد. امروز با 5 هزار تومان می توانید صاحب یک خط تلفن همراه شوید.

به گزارش بانکی دات آی آر، این تکنولوژی آنقدر با زندگی این روزهای همه ایرانی ها از بزرگ و شاغل گرفته تا کوچک و خانه دار عجین شده که کمتر سازمان و نهادی است که به ظرفیت های آشکار و نهان آن پی نبرده باشد و در پی استفاده از این ظرفیت نباشد.

موبایل بانکینگ در ایران چندان پرسابقه نیست اما در بسیاری از کشورهای غربی سالهاست که استفاده می شود و نسبت به مکانش در بعضی جاها مثل اروپای غربی پرطرفدار و در برخی نقاط هم طرفداران چندانی ندارد.

بانکداری با تلفن همراه (به انگلیسی: Mobile Banking) یا Mobile Payment سامانه ای است که از طریق تلفن همراه می توان عملیات بانکی خود را انجام داد. در این سامانه با نصب یک نرم افزار روی گوشی تلفن همراه بدون مراجعه به بانک و در هر ساعتی از شبانه روز می توان عملیاتی از قبیل دریافت موجودی حساب، انتقال وجه و پرداخت قبوض را انجام داد.

درایران خدمات مختلفی از اعلام موجودی حساب،خرید از فروشگاه‌ها، پرداخت هزینه‌ها در هتل‌ها و سایر مراکز خدماتی، خدمات چک و  امکان پرداخت انواع قبوض از طریق تلفنهای همراه در قالب موبایل بانک از طریق این سیستم صورت می پذیرد.

اگرچه میزان استفاده از این سرویس بانک ها طی ماه اخیر افزایش یافته اما در مقایسه با سایر خدمات الکترونیک بانکی این سیستم چندان پر طرفدار نبوده است.

برخی کارشناسان امنیت را مانع اصلی همه گیر شدن این سیستم می دانند با وجود اقدامات مثبت صورت گرفته کمتر به بخش امنیت نرم افزارهایی که بانک های مختلف برای ارائه خدمات گوناگون موبایل بانکینگ راه اندازی کرده اند پرداخته شده است.

مساله دیگر امکان سرقت موبایل و خطری است که کاربرانی که عادت دارند تمام کدهای امنیتی را در تلفن خود ذخیره کنند تهدید می نماید.

این نکات اگرچه از اهمیت ویژه ای برخوردارند اما نمی توان به دلیل وجود خطرهای احتمالی استفاده از تکنولوژی را ترک نمود. بلکه می بایست جدید ترین ابزار امنیتی و دستاورد های نوین را مورد استفاده قرار داد.

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

================

► داستانک/ مرگ هیولای ضد پیشرفت!
داستان موفقیت یک بوکسور در آشپزخانه ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر