واکنش بانک مرکزی به ماجرای خروج 18.5 میلیارد

سه شنبه ، 13 مرداد 1388 ، 13:18

 

قائم مقام بانک مرکزی اعلام کرد ابعاد خبر خروج 18.5 میلیارد دلار ارز و طلا از کشور توسط یک کامیون دارای ابهامات زیادی است.

حسن قضاوی  در خصوص خروج 18.5 میلیارد دلار ارز و شمش طلا از کشور گفت: تصور این موضوع بسیار دشوار است.

قائم مقام بانک مرکزی افزود: 20 تن طلا تقریبا نیم میلیارد دلار می شود ، آنچه در رسانه ها مطرح شده، این است که 20 تن طلا به ارزش 11 میلیارد دلار از کشور خارج شده، این رقم بی معناست.

وی اضافه کرد: معمولا حجم طلایی که می توان در یک کامیون جای داد حداکثر حدود 20 تن است، بنابراین 11 میلیارد دلار طلا به تعداد زیادی کامیون نیاز دارد.

قضاوی در مورد حجم اسکناس 7.5 میلیارد دلاری نیز که در این خصوص مطرح شده است، عنوان کرد: 7.5 میلیارد دلار به تعداد متعددی کامیون برای حمل نیاز دارد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، قابل تصور نیست که این مقدار اسکناس دلاری را کسی در اختیار داشته باشد حتی یک کشور ذخایر اسکناس خارجی که نگهداری می کند، به این حد نیست چه رسد به اینکه یک شخص چنین حجم از ذخایر اسکناس دلاری را در اختیار داشته باشد.

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه ابعاد مختلف این خبر دارای ابهامات زیادی است، گفت: به این ترتیب نمی توان اظهار نظر مسجلی در این خصوص کرد.

به گفته قضاوی، آنچه که می توان گفت این است که ابهامات این خبر به قدری زیاد است که نمی شود در موردش اظهار نظر صریحی را کرد.

وی خاطر نشان کرد: باید اخبار و اطلاعات بیشتری را داشت تا بتوان نسبت به صحت آن اظهار نظر کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

► بررسی مکانيزمهای نظارتی بر عملکرد شبکه بانکی کشور
بحران مالی به سایپاهم چشمک زد ◄

بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر