بانک مهر اقتصاد

دوشنبه ، 14 مرداد 1387 ، 14:10

 

مدیر عامل:دکتردکتر سید ضیاء ایمانی


درباره بانک مهر اقتصاد
امروزه نیاز به بانک و خدمات بانکی برای همگان آشکار است، بانک ها برای فراهم ساختن نیازمندی های مشتریان و سودآوری بیشتر به افزایش سرمایه نیازمندند.این موضوع در مورد بانک های اسلامی ضرورت بیشتری دارد و در دو دهه اخیر نیز اغلب مشتریان خدمات مالی موردنیاز خود را از بانک هایی مطالبه می کنند که توانسته اند علاوه بر انطباق ابزارها و خدمات مالی خود با اصول و موازین شرع مقدس اسلام، در رقابت با دیگر بانک ها به خوبی بدرخشند.
سودآور بودن بانک های اسلامی نشان دهنده این فرصت برای سرمایه گذاران است تا به سهامداران آن بپیوندند. در همین راستا بانک مهر اقتصاد افتخار دارد به عنوان یک بانک ایرانی و اسلامی همانند گذشته با تلاش خستگی ناپذیر و با تکیه بر مفاهیم دینی و همچنین توانایی علمی و پایبندی کارکنان خود به ارزش های الهی در سال های اخیر با تحولی چشمگیر در زمینه بانکداری بدون ربا، چهره جدیدی در میان بانک ها و فعالان اقتصادی ارائه نماید.

تاریخچه
بانک مهر اقتصاد از ابتدای شروع فعالیت خود با نام موسسه قرض الحسنه بسیجیان در سال 1372 با هدف ایجاد زمینه های مساعد جهت رشد اقتصادی جامعه و ارتقا سطح رفاه اجتماعی آحاد ملت آغاز بکار کرد.
در سال 1379 بدلیل رشد و توسعه موسسه و جوابگو نبودن فعالیت های قرض الحسنه برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان درخواست تبدیل از موسسه قرض الحسنه به موسسه مالی و اعتباری مهر به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارائه گردید و بدین ترتیب موسسه از سال 1381 حائز شرایط ارتقاء به موسسه مالی و اعتباری شناخته شد.
روند رو به رشد و موفقیت های موسسه مالی و اعتباری مهر موجب شد تا علاوه بر مدیران عالی موسسه که همگی در پی قالبی نو برای توسعه خدمت رسانی به مردم و مشتریان و تداوم موفقیت های آن بودند، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز از سوی دیگر خواستار حضور و فعالیت افزون تر موسسه در عرصه بانکداری کشور و کمک به توسعه بازار پولی و مالی کشور شدند و در تعاملی سازنده اساسنامه بانک مهر اقتصاد در تاریخ 24/12/1391 درشورای محترم پول و اعتبار به تصویب رسید و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موافقت خود را در تاریخ 29/01/1389 طی نامه شماره 16727 به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ابلاغ نمود و در مهرماه سال 1391 شرکت سهامی عام بانک مهر اقتصاد با شماره 429709در اداره ثبت شرکت ها ثبت گردید.

روند تامین سرمایه و افزایش آن
سرمایه اولیه بانك درسال 1372 مبلغ ده میلیون ریال هبه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بوده كه طی دو مرحله به مبلغ 1500 میلیارد ریال افزایش و در آخرین مرحله به منظور صدور مجوز قطعی فعالیت بانک مهر اقتصاد، این مبلغ به 4100 میلیارد ریال افزایش یافت.

شبکه شعب
با توجه به افزایش و شدت رقابت بین بانک ها و موسسات مالی و اعتباری، ارایه خدمات در مکان و محل های موردنظر مشتریان، عاملی تعیین کننده در جذب و نگهداری مشتریان بانک است.
از این رو به منظور سهولت دسترسی مشتریان به خدمات بانکی، بانک همواره تلاش دارد با توسعه بهینه و اقتصادی شبکه شعب خود و استفاده از ابزارهای نوین بانکداری الکترونیک (دستگاه دریافت الکترونیکی POS ، خودپردازها ATM ، اینترنت بانک و...) این مهم را عینیت بخشد. با این رویکرد، بانک مهر اقتصاد با 800 شعبه در سراسر کشور فعالیت می کند.

افتخارات
بانک مهر اقتصاد با عنایت به سند راهبردی و مبانی ارزشی خود همواره درصدد ارائه عملکردی رو به تعالی، پیشتاز وارزش آفرین بوده و در این مسیر گام های استوار و پرافتخاری را برداشته است. افتخارات بانک مهر اقتصاد در دو بخش قابل ذکر است:
بخش اول: بانک مهر اقتصاد، نگین بانکداری اسلامی
بهره گیری از فتاوای مراجع عظام تقلید به ویژه حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و اخذ تأییدیه شرعی برای کلیه قراردادهای اجرایی
تدوین و پیاده سازی نظام جامع آموزش راهبردی کارکنان در راستای تحقق عملی بانکداری اسلامی
تهیه و تدوین نظارت انگیزشی و کنترلی و ساز و کارهای کنترل شرعی
تشکیل کمیته فقهی بانکداری اسلامی با حضور نماینده محترم ولی فقیه و علمای برجسته در حوزه اقتصاد و بانکداری اسلامی
راه اندازی سایت پاسخگویی به سوالات شرعی (از منظر بانکداری اسلامی) برای کارکنان ومشتریان
تهیه و تدوین کتاب، جزوات و بروشورهای آموزش بانکداری اسلامی برای مشتریان و کارکنان
بخش دوم: بانک مهر اقتصاد، حامی سازندگی ایران اسلامی
اخذ تقدیرنامه از وزیر محترم کشور مبنی بر مشارکت فعال در پروژه های ملی
عملکرد بانک، به عنوان یک نهاد مردمی و تقدیم 6 شهید به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران
اخذ تقدیرنامه از وزیر محترم بازرگانی مبنی بر انجام مشارکت فعال در راه اندازی کارخانجات در حوزه نان صنعتی
اخذ ده ها لوح و تندیس از مراجع علمی و تخصصی
حمایت از صنعت خودروسازی
دریافت بیش از 100 تقدیرنامه رضایت مشتری در سال های 1386 تا 1392
تقدیر و اعلام رضایت از عملکرد بانک از سوی ائمه محترم جمعه، استانداران و سایر مقامات استانی

اقدامات عملی بانک مهر اقتصاد برای تحقق بانکداری بدون ربا
بانک مهر اقتصاد با هدف تحقق کامل بانکداری اسلامی و بهره گیری حداکثری از ابزارهای مالی اسلامی همانگونه که تاکنون عمل کرده است، در نظر دارد با بهره گیری از ظرفیت متخصصین حوزه و دانشگاه، مدل جامع بانکداری بدون ربا را تدوین کرده و برنامه های عملیاتی جهت پیاده سازی این مدل اجرایی را ارایه کند. در این راستا طرحهای پژوهشی گسترده ای را در دست اجرا دارد، که انشاا... زمینه تحقق کامل احکام شرعی در مرحله اجرای عملیات بانکی را فراهم خواهد آورد. این بانک در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) درمورد مطرح ساختن پول به شکل اسلامی در جامعه و فتح بزرگترین سنگر اقتصادی امروز دنیا، در جهت تحقق عملی و اجرای صحیح بانکداری بدون ربا گام های بلندی برداشته و تلاش مضاعفی نموده است تا به عنوان یک سازمان پولی پیشرو، اولین اولویت راهبردی خود «توسعه بانکداری اسلامی» را محقق سازد.
لازم به ذکر است اداره بانکداری اسلامی این بانک درسال 1389 با استفاده از تجارب ارزشمند سال ها فعالیت خود و با بهره گیری از نظرات کارشناسان و صاحب نظران، پروژه آسیب شناسی عدم تحقق کامل بانکداری بدون ربا در نظام بانکی کشور را اجرایی نموده و متناسب با مشکلات موجود، راهکارها و برنامه های عملیاتی 3 ساله را برای حل این مشکلات ارائه نموده است. ازجمله این راهکارها و اقدامات عملی عبارتند از:
ایجاد اداره بانکداری اسلامی در ساختار سازمانی بانک
انطباق کامل عملیات بانکی با موازین شرعی و حقوقی
تدوین و اجرای برنامه جامع آموزش بانکداری اسلامی به منظور نهادینه ساختن
فرهنگ بانکداری اسلامی در سطح کارکنان و مشتریان
تأسیس مرکز مشاوره فقهی درسطح کارکنان بانک
تدوین نظام انگیزشی و بازدارنده در اجرای بانکداری بدون ربا
تدوین نظام ارزیابی و نظارت شرعی و تشکیل تیم های نظارت شرعی
تعامل با نهادهای فرهنگ ساز از جمله صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و... در
جهت نهادینه نمودن فرهنگ بانکداری اسلامی
تهیه کلیپ های آموزشی و کاربردی اجرای خرید دین، مشارکت مدنی و فروش اقساطی
تهیه کتاب الکترونیکی بانکداری اسلامی برای آموزش مفاهیم بانکداری اسلامی
برگزاری همایش های «آب و آیینه » و نمایشگاه های بانکداری اسلامی در جهت فرهنگ سازی
بانکداری اسلامی در مصلاهای سراسر کشور
تدوین طرح جهادی بانکداری اسلامی و گرامیداشت هفته بانکداری اسلامی
برگزاری مسابقه طرح نام گذاری روزهای هفته بانکداری اسلامی در بین کارکنان بانک
برگزاری همایش های مشترک با نخبگان حوزه و دانشگاه با رویکرد آسیب شناسی نحوه اجرای قانون عملیات بانکداری بدون ربا
هدایت پژوهشگران عرصه بانکداری اسلامی به سمت نوآوری در این حوزه و استخراج مدل جامع بانکداری اسلامی
اجرای طرح مصباح به منظور دیدار با علما و مسئولین استان ها برگزاری مسابقه بانکداری اسلامی در بین عموم مردم

محاسبه و پرداخت مابه التفاوت سود علی الحساب و سود قطعی
مابه التفاوت سود علی الحساب و سود قطعی از سال 1380 الی 1391 محاسبه و پرداخت شده است. (سود علی الحساب پرداختی به مشتریان در برخی از سال ها برابر و در برخی از سال ها بالاتر از سود قطعی بود که مازاد سود علی الحساب پرداختی در حق مشتریان صلح گردید.) در جدول ذیل میزان مابه التفاوت مازادی که به مشتریان پرداخت گردیده مشخص شده است:

بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر