بنر

موافقت بانک مرکزی با عرضه سکه در بورس

يكشنبه ، 18 مرداد 1388 ، 13:15

 

قائم مقام بانک مرکزی از موافقت اصولی این بانک با حراج انواع سکه بهار آزادی در بورس کالای ایران علاوه بر بانک کارگشایی خبر داد.

حسین قضاوی از درخواست بورس کالای ایران برای انجام معاملات نقدی سکه بهار آزادی خبرداد و گفت: بانک مرکزی هم اکنون پنجره ای را برای حراج انواع سکه بهار آزادی در بانک کارگشایی که زیر مجموعه بانک ملی است، دارد.

قائم مقام بانک مرکزی افزود: بانک کارگشایی در سالنی به صورت سنتی طی سه روز در هفته مبادرت به حراج انواع سکه بهار آزادی می کند و مبتنی بر میزان فروشی که دارد، سکه ها را از بانک مرکزی دریافت می کند و به خریداران تحویل می دهد.

وی تصریح کرد: بورس کالای ایران نیز با توجه به فرآیند مذکور تمایل به اجرای این کار داشت. بنابراین، با توجه به وجود زیرساختهای مناسب در بورس کالا، بانک مرکزی نیز نسبت به اجرای آن رغبت نشان داد.

قضاوی با اشاره به بازدید از تالار معاملات بورس کالای ایران و انجام مذاکره هیئتی از بانک مرکزی با مسئولان بورس کالا، گفت: بانک مرکزی در این بازدید قصد بررسی موضوع و نحوه اجرای آن را داشت.

وی گفت: بانک مرکزی به صورت اصولی با حراج سکه بهار آزادی در سایر پنجره ها از جمله بورس کالای ایران، علاوه بر بانک کارگشایی موافقت دارد.

قائم مقام بانک مرکزی بیان کرد: با توجه به این امر اگر سازوکار اجرای آن در بورس کالا فراهم شود به نحوی که نهادی در بورس کالا، سکه را بر اساس قیمت پیشنهادی بانک مرکزی عرضه کند، بانک مرکزی نیز هر روز قیمت را به آن نهاد اعلام می کند و آن نهاد در بورس کالا سکه را به قیمت تعیین شده عرضه می کند.

وی خاطرنشان کرد: هر تعداد سکه که در بورس کالا به فروش برسد، روز بعد از آن نهاد مربوطه می تواند به همان میزان سکه از بانک مرکزی تحویل بگیرد و به خریداران ارائه نماید و به این ترتیب معاملات نقدی سکه طلا نیز در بورس کالا انجام می شود.

قضاوی با تاکید بر این نکته که انجام این معاملات در بورس کالای ایران به مفهوم بسته شدن پنجره قبلی یعنی حراج سکه در بانک کارگشایی نخواهد بود، گفت: این امر به مفهوم باز شدن یک پنجره جدید برای عرضه سکه در بازار است تا مردم راحت تر بتوانند به سکه های مورد نیاز دست یابند.

وی تصریح کرد: بانک مرکزی در سال گذشته نیز از طریق برخی از شعب بانکها اقدام به عرضه سکه به منظور جلوگیری از نوسانات سفته بازانه قیمت سکه ها کرد.  

قائم مقام بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی معمولا هر روز قیمت بین المللی شمش طلا را در ساعت معینی (معمولا 9 صبح) دریافت می کند و با افزودن هزینه های تمام شده ساخت و ضرب سکه شامل هزینه واردات، عوارض و حقوق گمرکی، قیمت سکه را استخراج می کند.

وی ادامه داد: بانک مرکزی براساس این قیمت تمام شده، قیمت را به بانک کارگشایی اعلام و این بانک نیز قیمت را به عنوان قیمت پایه در حراج اعلام می کند و با همان قیمت و یا مقداری بالا و یا پائین تر از آن معاملات را انجام می دهد.

همچنین سید علی اکبر هاشمیان مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران نیز از راه اندازی معاملات نقدی سکه طلا در بورس کالای ایران به زودی خبرداده است.

منبع: خبرگزاری مهر

► بررسی ممنوعیت پرداخت "وام خرید مسکن"
هشت چالش‌ اقتصاد ایران به روایت رویترز ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر