6 اشتباه مرگبار شغلی در فیس بوک

جمعه ، 27 فروردين 1389 ، 14:08


فیس بوک با بیش از 400 میلیون کاربر، به طور قطع متداولترین سایت اجتماعی به شمار می آید و با اینکه به داشتن جنبه ی غیر رسمی و اجتماعی شهرت دارد بسیاری از کاربران از آن به عنوان ابزار حرفه ای ارتباطات شبکه ای استفاده میکنند.

به گزارش بانکی دات آی آر ، در صورت چنین استفاده ای، فیس بوک میتواند ابزاری ارزشمند جهت ارتباط با همکاران گذشته و حال، مشتریان و کارفرمایان احتمالی باشد.

در حقیقت بررسی ها نشان میدهد که به طور متوسط 30% از کارفرمایان به منظور ارزیابی کارمندان احتمالی از فیس بوک کمک میگیرند و این میزان حتی بیش از تعداد افرادیست که از سایت لینکدلن _ سایتی تخصصی و انحصاراً مخصوص ارتباطات اجتماعی- شبکه ای _ استفاده میکنند. بنابراین اشتباهات زیر را در فیس بوک مرتکب نشوید چرا که ممکن است برایتان گران تمام شوند!

1_ عکس های نامناسب

نیازی به گفتن نیست که کارفرمایان یا مشتریان تمایلی به دیدن عکس های خصوصی و یا مسخره ی شما که برای خنداندن دیگران گرفته اید ! ندارند. چنین عکس هایی شخصی را که شاید دوست نداشته باشید بعضی از اطرافیانتان نیز ببینند، به نظر میرسد که کمکی به تایید آن جنبه از شخصیتتان که در زندگی شغلی به آن نیازمندید نیز نخواهند کرد.

2- گله کردن از شغل فعلی

بدون شک حداقل یک بار این کار را کرده اید. این شکایت ممکن است در قالب یک متن بلند بالا در این باره باشد که تا چه حد از دفتر کار خود بیزارید و یا اینکه رئیستان چه قدر فاقد صلاحیت است ، و یا ممکن است در حد این جمله ی ساده باشد که همکارتان همیشه دیر میرسد. با اینکه همه ی افراد گاهی از شغل خود گله میکنند اما انجام چنین کاری در یک فروم عمومی که میتواند قابل دسترسی همگان باشد اقدام شغلی مناسبی نیست. هرچند که ممکن است خیلی ساده به نظر برسد ولی تاثیر خوبی بر رئیس آینده تان نخواهد گذاشت.

3- ارائه اطلاعات مغایر با رزومه

اگر در رزومه تان گفته باشید که از دانشگاه هاروارد مدرک گرفته اید اما در پروفایل فیس بوک بگویید که به دانشگاه یو سی اِل اِی رفته اید، احتمالا سریعا از لیست مصاحبه حذف خواهید شد. این مغایرت حتی اگر رزومه تان را بد جلوه ندهد، در بهترین حالت از شما فردی بی ملاحظه و در بدترین حالت فردی دروغگو خواهد ساخت.

4- اعلام وضعیت هایی که نمیخواهید رئیستان ببیند

باید بدانید که از چنین اعلام وضعیت هایی باید اجتناب کرد: " تام قصد دارد فردا مرخصی استعلاجی بگیرد تا بتواند یک بار چهارشنبه مست کرده باشد. چه کسی اهمیت میدهد که پروژه بزرگ کاری من انجام نشده ؟ " حتی از عنوان هایی که کمتر جلب توجه میکنند نیز بپرهیزید: " سارا پشت میزش مشغول تماشای آن لاین مسابقه ی هاکی ست. " اعلام وضعیت هایی که به صورت غیر مستقیم شما را شخصی غیر قابل اطمینان ، فریبکار و یا هر آنچه جلوه دهند که دوست ندارید به عنوان فردی متخصص آنطور به نظر بیایید، میتوانند به شدت شانس شما را در به دست آوردن شغل جدید از بین ببرند.

5- عدم درک صحیح از تنظیمات امنیتی

تنظیمات امنیتی در فیس بوک تغییرات فراوانی از ابتدا تا کنون داشته است. اکنون این امکان وجود دارد که دوستانتان را در لیست های مختلفی طبقه بندی کنید و انتخاب کنید افراد در هر یک از لیست ها اجازه ی دیدن چه نوع اطلاعاتی را دارند. با این حال بسیاری افراد این تنظیمات را به خوبی نمیشناسند و یا زحمت این بررسی را به خود نمیدهند که چه کسی به چه نوع اطلاعاتی دسترسی داشته باشد. اگر قصد دارید استفاده ی شغلی و حرفه ای از فیس بوک داشته باشید و حتی اگر چنین هدفی ندارید، حتما وقت بگذارید و بخش انتخاب های شخصی را به دقت مطالعه کنید. در ساده ترین حالت، پروفایل شما باید به گونه ای تنظیم شود تا افرادی که از دوستانتان نیستند امکان دیدن هر نوع عکس یا اطلاعاتی را نداشته باشند.

6- از دست دادن شانس به واسطه ی نوع ارتباطات

شما امکان کنترل مطالبی که دوستانتان به پروفایلتان میفرستند را ندارید( اگر چه بعد از دیدن میتوانید آن ها را حذف کنید) و یا آنچه دوستانتان در پروفایل خود و یا دوستان مشترکتان میگذارند را نیز نمیتوانید کنترل کنید. در شرایطی که دوستتان عکسهایی را به صفحه ی شما ضمیمه کرده باشد که در آن مست و در حال زمین خوردن است، اگر  مشتری و یا کارفرمای احتمالی چنین عکسهایی را ببیند ، حتی اگر شما در عکس کاملا معمولی باشید، تاثیر بدی بر آن ها خواهد گذاشت. متاسفانه افراد تا حدودی به واسطه ی همنشینانی که برمیگزینند، قضاوت میشوند. به تمامی چیز هایی که مربوط به پروفایلتان میشود نگاهی بیاندازید و هر آنچه را که دوست ندارید به مادر خود نشان دهید حذف کنید!

فیس بوک میتواند به شما کمک کند که استخدام شوید... و یا اخراج

بهترین توصیه این است که پروفایل شخصیتان را به گونه ای تنظیم کنید که فقط دوستان بتوانند هر نوع اطلاعاتی را در صفحه ی شما ببینند. سپس یک پروفایل دیگر تحت عنوان پروفایل عمومی صرفا به منظور استفاده ی شغلی بسازید. این پروفایل مانند یک رزومه آن لاین عمل میکند و تنها باید حاوی مطالبی باشد که تمایل دارید در صورت ملاقات رو در رو با یک کارفرمای احتمالی آن ها را عنوان کنید. بهره بردن از یک پروفایل ارتباطات شبکه ای- اجتماعی خوب است و شما را از لحاظ فنی و حرفه ای شخصی فهیم نشان میدهد. فقط مطمئن شوید که پروفایلتان کمک میکند که مناسبترین جنبه ی شخصیتتان را ارائه میدهید- نه آن بخشی که ...

با حضور درتالار گفتگوی بانکی در مباحث و مسائل اقتصادی کشور شرکت کنید

400 عضو تا این لحظه

خبرهای منتخب بانکی دات آی آر :

وضعیت تاسف بار فقیران سفید پوست در آفریقای جنوبی + گزارش تصویری

جذب 200 هزار مشتری در یک روز توسط یک دختر 16 ساله

جشن سنتی استقبال از دانشجویان جدید + گزارش تصویری

گزارش تصویری / ابعاد بین المللی اسکناس های مخدوش!

گزارشی از تنها هتل "بدون ستاره" در جهان + عکس

اولین و قدیمی ترین راهنمای سفر + عکسهای جالب

بزرگترین و حیرت انگیزترین کلیسای جهان + عکس

گزارش تصویری/ انواع پول های جهان در یک نگاه

گزارش تصویری / قاچاق در مرز غربی کشور

تبلیغ موثر و البته کمی دلخراش در مسکو

گردشگری / این 10 جا را از دست ندهید

بحران اقتصادی به زبان کاریکاتور(2)

" ترین" های سال 88

 

► لیست بانک ها و موسسات اعتباری دارای مجوز بانک مرکزی
رییس جمهور از بانک رفاه تقدیر و تشکر کرد ◄

بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر