خود پردازهای موسسه مالی و اعتباری مهر

دوشنبه ، 14 مرداد 1387 ، 17:23
 
خود پردازمهر:

    ATM) Automated Teller Machine) ماشيني خودکار، بسيار دقيق و كارآمد جهت ارائه خدماتي همچون دريافت، پرداخت و انتقال وجوه به صورت اتوماتيك در هر ساعت از شبانه ‌روز به مشتريان مي باشد.
    دستگاه هاي خودپرداز از لحاظ کاربري به دو کلاس دروني و بيروني تقسيم مي شوند ، کلاس دروني كه اصطلاحا Lobby ناميده مي شود و بطور کلي در سالنها ، فرودگاهها ، ترمينالها و مراکز فروش نصب مي شوند. کلاس بيروني که در پشت ديوار نصب ميگردد و نماي بيروني آن براي مشتريان قابل رويت است .
    نماي بيروني يک دستگاه ATM داراي 5 خروجي و 3 ورودي مي باشد که بشرح ذيل است :

    قسمتهاي خروجي عبارتند از :
1 - صفحه نمايشگر ( Monitor)
       2- دريچه رسيد مشتري ( Receipt Slot)
       3- دريچه پرداخت وجه ( Dispenser Slot)
       4- دريچه پاکت ( Diposit Slot)
       5- بلندگو ( Speaker)

قسمتهاي ورودي دستگاه عبارتند از:
1       - کارت خوان ( Card Reader )
       2- کليد هاي منو ( Menu Key )
       3- صفحه کليد مشتري ( Key Pad )

    هنگامي که يک مشتري کارت خود را وارد دستگاه مي نمايد اطلاعات مربوط به مشتري توسط کارت خوان از روي کارت ( مغناطيسي يا Chip ) خوانده مي شود در اين هنگام دستگاه خودپردازTrackها و کدهاي کارت وارد شده را با استانداردهاي تعريف شده براي ترمينالهاي خودپرداز بر روي Serverمطابقت مي دهد و در صورت معتبر بودن کارت و رمز عبور ( PIN )، مشتري مي تواند از خدمات کارت استفاده نمايد.
    رمز عبور يا PIN يک بخش سري بين مشتري و خودپرداز مي باشد. PIN ها اغلب 4 رقم ديجيتال در رنج 0000-9999 مي باشند که در نهايت 10000 رمز عبور را ممکن مي سازد . زماني که خودپرداز رمز عبور را دريافت و پس از بررسي تصديق نمايد به مشتري اجازه دسترسي داده مي شود و اعتبار کاربر تصديق مي شود ، در غير اينصورت به کاربر اجازه دسترسي داده نمي شود . حال اگر شماره رمز وارد شده بطور غلط چند مرتبه (معمولا 3 مرتبه) به صورت متوالي وارد شود ، براي مرتبه چهارم دستگاه کارت مشتري را ضبط (Capture) مي کند تا به منظور پيش بيني امنيتي از کشف PIN بوسيله کار حدسي جلوگيري شود. در نتيجه تنها 1/3000 شانس براي کشف رمز صحيح وجود دارد.
    يکي از تلاشهاي اخير موسسه مهر بعنوان يک موسسه مالي که خدمات پولي و مالي گسترده اي را در بيش از 700 شعبه در سراسر کشور به مشتريان خود ارايه مي دهد استفاده از اين فناوري است. موسسه مهر با سرمايه گذاري در اين بخش و توسعه سيستم کارت هوشمند مهر راه جديدي را گشوده تا بيش از پيش در راه جلب اعتماد مشتريان در ارايه خدمات سريع گام برداشته باشد.
   موسسه مالي و اعتباري مهر در توسعه صنعت بانکداري و خدمات نوين بانکي خود قريب به 216 پايانه خودپرداز ‪در سطح کشور راه اندازي نموده است که به لحاظ تعداد دستگاه‌هاي ATM‬نسبت به بسياري از بانك‌هاي خصوصي و موسسات مالی و اعتباري جلوتر مي باشد .
    دستگاه‌هاي خودپرداز ‪ ‬اين موسسه مجهز به سيستم‌هاي كنترل و امنيتي مناسب بانكي مي باشند و خدمات خود به مشتريان را با استفاده از کارت هاي مغناطيسي و به صورت Online ارائه مي دهد .
   مشتريان با استفاده از پايانه هاي ATM اين موسسه مي توانند در هر ساعت از شبانه ‌روز تا سقف 2.000.000 ريال ( دو ميليون ريال) در کمترين زمان و با دريافت حداکثر 100 برگ اسکناس در هر تراکنش از حسابهاي خود برداشت نمايند، مانده موجودي و صورتحساب از سپرده هاي خود دريافت نمايند و عمليات انتقال وجه به ديگر سپرده خود و يا سپرده مشتري ديگر انجام دهند.
   يکي از برنامه هاي آتي موسسه لزوم گسترش پايانه هاي ATM حتي در دورترين و محروم ترين شهرستانهاي کشور مي باشد که اين مهم نظر به پراکندگي شعب موسسه در سراسر کشور بسرعت امکان پذير است.
   همچنين موسسه در حال حاضر به شبکه شتاب متصل نمي باشد، ولي با رعايت نمودن استانداردهاي لازم و بسترهاي مناسب و داشتن کد بين المللي IIN آمادگي آن را دارد که در صورت مجوز بانک مرکزي به شبکه شتاب متصل گردد.    
           

 

► تلفن بانک ، بانک مهر اقتصاد
اس ام اس بانک موسسه مالی و اعتباری مهر ◄

بنر
بنر
بنر